Palawan Adası:El Nido Ve Taytay (Asya)

Filipinler’in batısında yer alan Palawan Adası’nın kuzey doğusunda kurulu bir kasabadır. Devletçe koruma altına alındığı söylense de bir işe yaradığını söyleyemeyiz. El Nido’daki adaların görünüşünü farklı kılan kireç kayalarının oluşumu ise 250 milyon öncesine dayanmış olduğu söylenmektedir. Türkiye’de ki peri bacaları olduğu gibi, iklime bağlı olarak aşınıp farklı bir görünüm sergilemektedir. Bunun sebebi yüzünden bu bölgede birçok sayıda olan mağara, gizli koylar oluşmuştur.

Denizaltı hayatı oldukça zengin olan mercan, kaplumbağa ve balık, cinslerini barındırmaktadır. 30’a kadar dalış bölgesi bulunmaktadır… El Nido tam anlamıyla şahane bir yerdir. Kenar kasabası olan El Nido, şahane bir plajın üzerinde kurulmuştur. Sands Inn adındaki otelde kalırken duvarlarına vurup ve yükselen dalgalar, otelin üst katında olan balkonunu bile suların içerisinde bırakmıştır. Gece boyunca sabaha kadar bu otelin duvarlarına vuran dalgaların sesleriyle uyuyabilirsiniz. Bu odanın gecelik ücreti iki kişi 800 Pesodur.

El Nido Ve Taytay

Gördüğünüz güzellik, naturel bir doğa manzarası ve kasabayı farklı kılan yapısı gerçekten de bu kasabaya gidip görülmeye değer birçok güzelliklere sahiptir. Plajları, denizi, doğası ile cazibeli bir güzelliğe sahiptir. Tarihsel söylenişlere göre bu kasaba, dünyanın ilk yaratılan yerlerden birisi olduğu söylenmektedir. Bu kasabada dayanağı olarak da kasabada görülmüş olan mağaralar olarak gösteriyor olmalarıdır.

Fakat incelendiği zaman bunun doğrultusu üstünde mutabık olmak mümkün olabiliyor dur. Kireçtaşı kayalıkları oluşmasının sebebi incelediğinizde, uzun seneler süren bu yağmurların ve doğal afetlerin sonunda oluşabildiği gözle görülebiliyor olmasıdır. Bazen bununla beraber El Nido ve Taytay’da bulunan bir takım mağaralar, incelenmeye değer sırlı yönleri ile incelendiğinde, bu kasabanın uzun devirlere dayandığını söylemekteyiz. Naturel güzellikleri ile bu adada ilgi çeken, yer altı nehri, tapınakları, 2000 senelik tabutlar ve birçok yeriyle hafızanızda bir iz bırakacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu