Otoimmün Hastalıklar, Belirtileri ve Tedavisi

Son yıllarda sıklıkla meydana gelen otoimmün hastalıklar bağışıklık sisteminin vücuda yanlışlıkla saldırdığı bir durum olarak ifade edilir. Bu tarz hastalıklarda bağışıklık sistemi cilt ya da eklem gibi vücudun bir kısmını yabancı olarak algılar ve sağlıklı hücrelere saldıran otoantikorlar salgılamaya başlar. Bunun sonucunda meydana gelen hastalıkların bazıları sadece bir organı hedef alırken bazılarında ise tüm vücudun etkilendiği görülür. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre otoimmün hastalıklar erkeklere kıyasla kadınlarda iki kat daha fazla görülür. Genellikle kadınlarda bu hastalıklar doğurganlık yıllarından itibaren başlar. Bunun yanı sıra bazı otoimmün hastalıklar bazı etnik gruplarda ortaya çıkabilir.

Otoimmün Hastalıklar Ve Belirtileri

Otoimmün hastalık belirtileri hastalığın ve hastanın durumuna bağlı olarak farklılık gösterebilir. Genel olarak hastalarda görülen erken dönem belirtilerine bakıldığında bunlar arasında kas ağrıları, yorgunluk, kızarıklık ve şişlik, deri döküntüleri, düşük dereceli ateş, saç dökülmesi, odaklanmada zorluk, el ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma gibi belirtiler yer alır. Bu belirtiler neticesinde hastalığın erkenden teşhis edilmesi son derece önemlidir. Bunların haricinde hastalık belirtileri hastalığın etki ettiği kısma göre değişebilir. Yani eklem problemleri, sindirim sistemi, nörolojik hastalıklar, deri hastalıkları ve tiroit hastalıkları için görülen belirtiler çeşitlilik gösterir. Örneğin nörolojik hastalıklarda anksiyete, baş ağrısı, depresyon, dikkat bozuklukları ve hafıza problemleri ortaya çıkabilir.

Otoimmün Hastalıkların Sebepleri

Geniş bir aralığa sahip olan otoimmün hastalıklar buna bağlı olarak birbirinden farklı sebeplere sahiptir. Yapılan açıklamalara göre seksenden fazla otoimmün hastalık vardır. Bunlar içerisinde Romatoid artrit bağışıklık sisteminin eklemlere saldırmasıyla ortaya çıkar. Bu saldırı sonucunda ağrı ve sertlik, kızarıklık ve sıcaklık meydana gelir. Genellikle bu hastalık otuzlu yılların başından itibaren görülür.

Stres, bazı enfeksiyonlar, ağır metal birikimleri, leaky gut sendromu, lektin, gluten ve diğer alerjenler otoimmün hastalıklar için risk faktörleri arasında sayılır. Gluten, diğer alerjenler ve lektin genel bağışıklık sistemi aktivasyonunu meydana getirerek savunma hücrelerinin çalışma düzenini bozar. Dolayısıyla gluten hassasiyeti olan kişilerde otoimmün hastalıklar daha sık oluşur. Bunlara ek olarak hormonal değişiklikler de bağışıklık sisteminin davranışını değişmesine ve bundan dolayı hastalıkların oluşumuna sebep olur.

Otoimmün Hastalıklar Nasıl Tedavi Edilir?

Otoimmün hastalıklar arasında yer alan sedef hastalığının tedavisinde hafif dereceli vakalarda şampuan ve özel nemlendiricilerle tedavi yapılır. Orta ve daha ileri dereceli hastalarda ise ışık tedavisi ile ilaç tedavisi uygulanır. Sjöngen sendromu tedavisi için ise öncelikle hastalığın vücudun hangi bölgesini etkilediği incelenir ve ona göre tedavi uygulanır. Eğer kuru gözler söz konusuysa bu durumda merhemler ya da göz damlası ile tedavi sağlanır. Romatoid artrit hastalığı tedavisi için doktor kontrolündeki ilaç tedavisine ek olarak egzersiz, sağlıklı beslenme, genel sağlıklı alışkanlıklar, kilo yönetimi gibi yaşam tarzı değişiklikleri hastalığın seyrini olumlu yönde değiştirir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu