Otobiyografi Nedir?

Bir edebi yazım biçimi olan otobiyografi yani Türkçe anlamıyla “öz yaşam öyküsü” ;bireyin kendi hayatını kaleme alması anlamına gelmektedir. Biyografinin tanımı ise şudur; bireyin yaşamının, karakterinin, eserlerinin, görüşlerinin başka biri tarafından yazı yoluyla ifade edilmesidir.

Kişinin kendi yaşam öyküsünü kendi ağzından yazıya dökerek okuyucuya ulaştırmasıyla biyografiden farkını ortaya koyan öz yaşam öyküsünün objektif olması beklenemez. Çünkü yazarın hisleri, deneyimleri, fikirleri yazı üzerinde etkilidir. Biyografide ise; kişinin yaşamı, deneyimleri bir başkası tarafından kaleme alınır. Bu yönüyle öz yaşam öyküsü öznel, biyografi ise nesnel anlatıma örnek yazılardır ve birbirleriyle temel farkları budur.

Planlı bir düşünce sistemiyle yazılan öz yaşam öyküsü tamamen belgelere dayanılarak yazılır. Net olmayan, rivayete dayalı bilgi öz yaşam öyküsünde söz konusu olamaz. Bu belirleyici yönüyle belge niteliği taşır. Kontrollü ve kontrolsüz olmak üzere iki çeşit öz yaşam öyküsü vardır. Bireyin ilgiler ve belli bir konu çerçevesinde örneğin anne, baba, kardeşlerini özgeçmişine serbestçe aktarması kontrollü öz yaşam öyküsüdür. Kişinin kendine dair her aşamada istediğini yazabilmesi kontrolsüz öz yaşam öyküsüdür.

Öz yaşam öyküsü yazarken kişi kendine bazı sorular yöneltmelidir. Kendinizi tanıtırken nasıl bir tanım kullanırsınız? Yaşamınız boyunca hangi olaylar belleğinizde kaldı? Pozitif ve negatif yönleriniz nelerdir? Hobileriniz nelerdir? Dostlarınızın ve ailenizin size nasıl davrandığını aktarır mısınız? Gelecek zamana dair neler planladınız? Geçmişinizde neler yaşandı? Ortaya koyduğunuz eserlerinizde anlatmak istedikleriniz nelerdi? Anlaşılacağı üzere kişinin kendine yönelteceği sorular kişinin kendi yaşam birikimine bağlıdır ve sorular birikime göre detaylandırılabilir.

Daha net bir örnekle yazımızı bitirecek olursak Abidin Dino’ndun “kısa hayat öyküm” kitabından birkaç satır tamamıyla bu konuya örnek teşkil etmektedir. “Benim yapabildiğim ve yaptığımı umduğum, soluğuma değin yapacağım -ki önümde uzun bir zaman yok- bu bir takım şeylerin yaklaşmakta olduğu Duygusunu yaşamak ve yaşatmaktır. Her zaman felaketleri sonra tüm bu yaşadıklarımız olağanüstü güzellikte bir yaşama dönüşebilir. ” Bu kitap resimlerini, karikatürlerini hikâyelerini, heykellerini, yaptığı resimlerin desenlerini, denemelerini, sanatın tüm detaylarını bize aktarmış olan Abidin Dino’nun Hayatını ele almaktadır ve öz yaşam öyküsüne bir örnektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu