Osteoporoz Nedir, Kimlerde Görülür?

Toplumumuzda pek çoğumuz Osteoporoz adını duyarız; fakat osteoporoz nedir, konusu hakkında yeteri bilgiye sahip olmamaktayız. Yazımızda bu konuyla ilgili detaylı bilgileri bulabilirisiniz. Vücudumuzdaki kemiklerin sertliklerinin azalarak gün geçtikçe kemiklerin kalitelerinin bozulması sonucunda daha zayıf veya kırılabilir hale bürünmesiyle ortaya çıkabilen ve tüm iskeletimizi etkileyen sistemik bir hastalığa denmektedir.

Osteoporoz rahatsızlığı ortalama olarak yaşam sürelerinin artması ve yaşlı nüfusun fazlalaşmasıyla, günümüzde en fazla görülen hastalıklardan biri haline gelmiştir. Bu konuda yapılmış olan çalışmalar sonucunda ise; genel olarak 50 yaş üzerindeki her 3 kadından 1`inin ve aynı zamanda her 5 erkekten 1`inin hayatının bir döneminde kırık yaşayacağını gösteriyorken uzmanlar ise en iyi tedavinin korunma olduğunun altını çizmektedir.

Risk Faktörleri

Toplumuzda kimlerin bu hastalığa yakalanacağını gösteren durumlar vardır. Fakat hastalığa yakalanma riski bazı durumlarda artış gözlemlenmektedir. Bunlar; sigara ya da alkol tüketimi, eklem rahatsızlıkları, kalsiyum ile D vitamini eksikliği, astım hastalığının bulunması, ailede kemik erimesi geçirmiş hastanın bulunması, erkeklerde testosteron seviyesinde düşüklük ve hormonal hastalıklar risk faktörleridir. Değindiğimiz bu faktörlerden biri ya da daha fazlası bireyde bulunuyorsa Kemik Erimesi hastalığına yakalanma riski fazla olmaktadır.

Peki osteoporoz kimlerde görülür, konusuna değinilir ise; daha çok kadınların maruz kaldığı bir hastalık olarak biliniyor olsa da erkekleri de yakından etkileyen önemli bir sağlık problemidir.

Rahatsızlar Arasında Osteoporoz’un Sırası

Osteoporozun bilinen en önemli risk faktörü ise yaşlanma unsurudur. İçinde bulunduğumuz yüzyılda hastalıkların tanı veya tedavisinde yaşanan olumlu gelişmeler, insanların ortalama yaşam sürelerini uzatsa dahi yaşla birlikte artan pek çok hastalıkta olduğu gibi osteoporozu da sağlık gündeminin ilk sıralarına oturtmaktadır.

Bunun sebebi ise tüm dünyada yaşlı nüfusun artmasıyla birlikte osteoporoz ile osteoporoza bağlı kırıkların görülme sıklığında da önemli bir artış yaşanmaktadır. Günümüzde ise kalça kırıklarından ölüm, kalp ya da kanser hastalıklarına bağlı ölümlerden sonra üçüncü sırayı almaktadır. Kısacası dünyada kemik erimesi oranı kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülmektedir. Öyle ki bu oran %80’lere kadar çıkmaktadır. Önlenebilir yani tedavi edilebilir bir hastalık olduğu unutulmamalıdır

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu