Ortodontik Tel Tedavisi Nedir, Nasıl Yapılır?

Ortodonti, diş hekimliğinin içinde bulunan, yüz(çene kemikleri ve çene kemiklerinin diş kemikleri ile arasında ki bağlantı) ve dişlerde mevcut olan düzensizliklerin ve rahatsızlıkların teşhisi ve tedavisi ile ilgilenen bir alandır.

Ortodontik tedavi ile dişlerdeki çapraşıklar, çene kemiğinde ki sorunlu bulgular tedavi edilebilir. Genellikle dişlerin büyüklüğü, çene kemiği ile uyumsuz olduğu zaman dişler olması gereken şekilde çene kemiğinde dizilmiyor ve çapraşık bir şekilde ya da boşluklu bir şekilde çene kemiğine yayılıyorlar. Bu gibi rahatsızlıklar meydana geldiği zaman ise ortodontik diş teli tedavisi uygulanıyor.

Peki nasıl uygulanıyor?

-Öncelikle radyografi çekimi istenilir.

-Çenenizin, dişlerinizin ve yüzünüzün fotoğrafları çekilir.

-Çekim işleminden sonra model alma işlemine geçiş yapılır. İlk olarak üst daha sonra alt çene olmak üzere ölçüm alınır.

-Ölçüm ve model alma işlemi tamamlandıktan sonra doktorunuz röntgenleri, verileri inceleyip size uygun bir tedavi planı hazırlayacaktır.

-Tedavi de ilk olarak azı dişlerinizin arası açılır ve elastik seperatörler takılır. Elastik seperatörler, rahatsızlık verebilir fakat sadece 1 hafta takılır. Elastik seperatörler çıkarıldıktan sonra bant takma işlemine geçilir. Fakat tüm bu süreçler uygulanan tedavi sürecine, bireye göre değişim gösterebilir. Örneğin küçük yaşlarda ki hastalarda tekrardan bir ölçüm gerekebilir, tedavi süreci daha yavaş ilerleyebilir.

-Tedavi uygulanacak olan braketler, dişlerinizin üzerine özel bir yapıştırıcı ile eklenir. Bu yapıştırma işlemi ve tedavi sürecince acı ve ağrı pek fazla olmaz. İlk takma işleminde sonra ağız içinde ki yumuşak dokuda küçük yaralanmalar, yıpranmalar meydana gelebilir ama alışma sürecinden sonra herhangi bir ağrı veya sızı yaşamazsınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu