Ortadoğu da Sıra dışı Bir Halk: Nebatiler

Arabistan’ın Kuzeybatısında yaşayan Nebatiler göçebe bir kavimdir. Arap yarımadasından Ürdün çölünün kenarına göç etmişlerdir. Hayvancılık ve ticaretle uğraşmışlardır. Saldırılara maruz kaldıkları için güvenli bir yer olan Wadi Musa’ya göç etmişlerdir. Üzüm ve zeytin yetiştirip, deve, koyun, keçi, at beslemişlerdir. Ticaretleriyle meşhur olan bu göçebe kavim baharat, tütsü, yağ ve parfüm ticareti yapmışlardır. Romalılar, Persler ve Helenistik dönem Yunanlılarıyla sağlam ticari ilişkiler kurmuşlardır. Kervanlarını Mısır, Mezopotamya’ya ve Arabistan’dan Akdeniz’e götürmüşlerdir.

Ticaretiyle Meşhur: Nebati Kavmi

Ticaret sayesinde çok zengin ve nüfuslu bir kavim haline geldiler. Ticaretlerinin merkezi görkemli şehirler kurdular. Güney kısımda Kızıldeniz’e, kuzey de ise Şam, Edom ve Havran’a kadar krallıklarını genişlettiler. Gazze’den Şam’a, Kızıldeniz’den Basra Körfezi’ne kadar ticari bir kavşak noktası haline geldiler. Tütsü ve baharat ticareti sayesinde Çin’den ve Hindistan’dan gelen tütsüleri ve baharatları dünyanın dört bir yanına gönderdiler. Bunların yanı sıra demir ve bakır madenlerini de kullanmayı öğrendiler. Ve ticaret yaptıkları ülkelerin kültürlerini ve zenginliklerini ülkelerine taşıdılar. Helenistik dönemde ki Yunanistan, Romen, Mısır ve Mezopotamya tarzlarından etkilenerek benzersiz bir mimari ile kendi şehirleri Petra’yı yarattılar.

Nebati Şehri Petra

Petra kusursuz bir mimari ile dizayn edilmiştir. Yumuşak kumtaşı kayaları oyarak görkemli tapınaklar, mezarlıklar ve saraylar inşa ettiler. Bu şehrin su ihtiyacını karşılamak için ise büyük kaya sarnıçlar yaptılar. Bu sarnıçlar sayesinde toplanan suyu kilometrelerce uzağa seramik borular ile taşıdılar. Barajlar inşa edip, dağlara tüneller açtılar. Kendi gelenekleri ile sınırlı kalmayan Nebati kavmi ticaret yaptıkları ülkelerden, şehirlerden etkilenerek mükemmel bir kültür ve mimari meydana getirdiler. Aynı zamanda ise kullandıkları dil Arapça dilinin temelini meydana getirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu