Organ Kopmasında İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Organ kopmalarında ilk yardım konusunda eğitimli olunmasa da ilk öncelik aceleci olmamak, yanlış bir harekette bulunmamak kopan veya parçalanan organı kendi uygulamalarınız ile tedavi etmemek gerekir.

Organ Kopmasında İlk Yardım Organı Bulmak:

Organın kesilerek veya çeşitli şekilde yerinden kopması durumunda ilk önce soğukkanlılık ile organın koptuğu yer temiz bir bez ile tamponlanmalı kan akışı yavaşlatılmalıdır. Kopan organ bulunmalıdır. Eğer organ bulunmadıysa çevreden yardım istenmelidir. Kopan organ ile aracınız var ise araç ile araç kullanımında deneyimli bir kişi kullanacak şekilde kazazede aracın arka uzun koltuğuna uzatılmalı bilinç açık tutulmalı organın koptuğu yeri kalpten yukarıda tutmaya özen gösterilmeli mümkün ise en erken şekilde bir hastanenin acil bölümünden hızlı bir şekilde uzmanlara ulaşmaktır.

Eğer vasıtanız yok ise acil yardım numarasını (112) aranmalı bilinç açık tutulmalı ilk yardım aracının gelmesini beklerken kanama var ise mümkün olduğunca kanamanın olduğu yerin temiz bir bez ile o bölgeye tampon yapılmalıdır. Kopan parça temiz bir bez ile sarılmalı, kesilen yüzey dik tutulmalı, içerisindeki kalan kan akıtılmamalıdır.

Organ Kopmasında Alınacak Önemli Tedbirler:

Kopan organın temiz tutulması gerekmektedir.
Organın koptuğu bölgeyi hiçbir şekilde doğal veya kimyasal ilaçlar ile temizlemeye yönlenmemelidir.
Kopan organı en geç 6 ile 12 saat arasında yerine dikilmesi gerekmektedir.
Bilinç kapanması durumunda bilinci kapanan kişinin burun bölgesinden acı soğan, kolonya ve bunlar gibi acı kokan kokular ile kişinin bilincini açık tutmak gerekmektedir.
Kopan organın koptuğu bölgede eğer kırık var ise kişiye uzman veya eğitimli kişilerin müdahale etmesi gerekmektedir.
Kopan organ bulunmadı ve kan durmuyor ise öncelikle kişi hastaneye acil giriş yapılmalıdır. Sonrasında ilk yardım ekibi ve olay yeri sakinleri ile kopan organ aranmalı ve bulunmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu