Olba Antik Kenti

Mersin’in Silifke ilçesine bağlı Uzuncaburç beldesi yakınlarında bulunan bu eşsiz antik kent yolu Mersin’e düşen ziyaretçilerin uğrak noktalarından biri konumunda bulunuyor. Hellenistik dönemde Olba Krallığının merkezi konumunda bulunmuş bu şehir ayrıca ticari ve dini anlamda da büyük bir öneme sahipti.

Döneminin Piskoposluk Merkezi

Kentte bulunan büyük kilisenin, diğer küçük kiliselerin ve su kemerinin bulunduğu taraftaki vadide geniş bir yer kaplayan manastırın kalıntıları kentin döneminin Hristiyanlık açısından hatırı sayılır merkezlerden biri olduğunu gösteriyor. Erken Hristiyanlık döneminde Olba ve yakınındaki Diokaesareia kentleri psikoposluk görevi yapmıştır. Olba psikoposluk döneminde Isauria baş piskoposluğu altında Antiokheia patrikhanesine bağlı olmuştur.

En Önemli Kalıntılar: Çeşme Binası ve Su Kemeri

Kentteki göze çarpan kalıntılardan biri ise Septimus Severus döneminde inşa ettirilmiş olan tarihi çeşme kalıntılarıdır. M.S. 200’lü yıllarda tamamlanmış bu çeşme tarihi açıdan büyük önem arz ediyor. Çeşmenin yanı sıra onunla aynı dönemde yapılmış olan nekropolün bulunduğu vadideki iki katlı su kemeri de tarihçilerin ve ziyaretçilerin göz bebeği konumunda bulunuyor. Kendi döneminin de önemli yapılarından olduğunu çevresine korunması için dikilen gözetleme kulelerinden anlayabiliriz. Bu iki önemli eserin yanı sıra tiyatro ve nekropol alanları da tarihi değer taşıyor. Tiyatro oturma alanı ve sahnesinin tahrip olmuş olmasına rağmen bir kısmı günümüze dek kalmıştır. Nekropol alanında ise çeşitli mezar tipleri göze çarpıyor.

Gezi Planınıza Eklemelisiniz

Her yeri tarih kokan ender antik kentlerden olan Olba’nın hak ettiği önemi bulamadığını ve yerli-yabancı turistler tarafından yeterince tanınmadığını söylemek yanlış olmaz. Yolunuz Mersin taraflarına düşerse bu ve benzeri değerli tarihi mekanları ziyaret etmeden dönmemelisiniz. Olba’ya uğradıktan sonra bu denli kıymetli eserler barındıran bir beldenin nasıl olur da fazla bilinmediğine siz de hayret edeceksiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu