Obezite Nedir ? Obezitenin Getirdiği Sorunlar Nelerdir?

Çağımızın hastalığı obezite ciddi bir rahatsızlıktır. Fazla gıda tüketimi sonucu vücutta fazla yağ oluşumu nedeniyle ortaya çıkan bir durumdur. Araştırmalara göre leptin adlı bir proteinin obeziteye neden olduğu ortaya çıkmıştır.Obezite diğer adıyla şişmanlıktır.
Günümüzün en sık görülen rahatsızlıklarından biridir. Hatta çocukluk çağında bile obeziteye sıkça rastlanır hale gelinmiştir. Özellikle fast-food tarzı yiyeceklerin çocuklar arasında cazip hale gelmesi çocuklarda obeziteyi tetikleyen en önemli unsurlardan biri olmuştur.

Obezite yanında birçok hastalığı da getiren ciddi bir sorundur. Özellikle obezite kalp ve damar sağlığını olumsuz yönde etkilenir. Kolestrolün yükselmesine sebep olabilir. Tansiyonun yükselmesine de yol açabilir. Bunların yanında damar tıkanıklığı da, obezitenin getirdiği bir başka sorundur. Yetişkinlerde şeker hastalığının en büyük sebebi de obezitedir. Kalp krizi geçirme riskini de arttırır. Her şeyden önemlisi obezite insanı sosyal alanda da etkiler. Obezite sorunu yaşayan insanlar yürümekte bile zorlanır. Çok çabuk yorulurlar. Çoğu işi tek başına yapamaz hale gelirler. Ve tüm bu durumlar çok can sıkıcıdır. Yaşanan bu sıkıntılar zamanla insanın psikolojisine de etki eder. Kendini güzel ve sağlıklı hissetmeyen biri depresyona girebilir. Bir çok şeyi tek başına yapamayan insan ruhsal olarak kötü etkilenir. Ayrıca obezite sorunu iş hayatını da olumsuz etkiler. Bir çok işi bu sağlık sorunu sebebiyle kaybedilebilir. Özellikle iş görüşmelerinde dış görünüş bile çok büyük etkenken obezite sorunu yaşayan biri için bu kötü bir durum oluşturur. Obezite yani şişmanlık vücuttaki kas ve iskelet ve sistemini de kötü yönde etkiler. Çünkü vücuda taşıyabileceğinden fazla yük bindiği için zamanla kas ve iskelet sisteminde de sorunlar çıkmaya başlar. Özellikle bel fıtıkları, dizlerde kireçlenme gibi hayatı işkence haline getiren rahatsızlıklar baş gösterebilir. Obeziteyle mücadele insanlar nefes almakta zorlanırlar.Bu da solunum yolu hastalıklarına sebep olabilir. Sık sık halsizlik hissi yaşarlar. Obezite kadınlar için özellikle daha ciddi boyutta sorunlara yol açabilir. Fazla kilo kadınların doğum yapması açısından sakıncalı olduğu için de ciddi bir problemdir. Obezite böbrek hastalıklarına da sebep olabilir.

Obeziteye neden olan birden fazla sebep olabilir. Öncelikle obeziteye sebep olan durumlar iyi tespit edilmelidir. Öncelikle düzensiz beslenme obezitenin en büyük tetikleyicisidir. Bunun yanında hareketsiz yaşam tarzı da obeziteye sebep olabilir. Obezitenin nedeni hormonsal da olabilir. Bazen kullanılan ilaçlar da iştah açıcı yan etkisiyle kilo artışına sebebiyet verebilir. Kilo artışı yaş ve cinsiyete göre de farklılık gösterebilir. Psikolojik olarak kötü hissetmek de insanın fazla yemesini neden olup obeziteye davetiye çıkartır. Hamilelik de kadınlarda fazla kilo artışına sebep olur. Sonrasında verilemeyen ve git gide artan kilolar obezitenin habercisi olabilir.

Görüldüğü üzere obezite ciddi bir hastalıktır. Bu nedenle gerekli önlemler veya tedaviler uygulanmalıdır. Öncelikle obezite sorunu yaşayanlar bir uzman doktora görünmeli ve bunun üzerine gerekli kontroller yapılmalıdır. Sonrasında kişiye uygun bir diyet programıyla kilo verilmeye çalışılmalıdır. Bunun yanında uzmanlar doğrultusunda sağlıklı ve düzenli bir şekilde spor yapılmalıdır. Özellikle açık havada yürüyüşler yapılmalıdır. Beslenme düzeni değiştirilmelidir. Sağlıksız gıdalardan uzak durulmalıdır. Bu süreçte iradeye sahip çıkılmalıdır. Kişi sabırlı olmalıdır. Nasıl ki onca kilo bir günde alınmadıysa bu kilolar da bir günde verilmeyecektir. Bu nedenle aceleci olunmamalıdır. Gereken durumlarda doktorun önerisi üzerine kilo verme amaçlı ameliyatlar da yapılabilir.

Sonuç olarak obezite ihmale gelmemesi gereken bir durumdur. Obezite hem sağlık sorunları hem de psikolojik sorunları beraberinde getirdiği için insan hayatını olumsuz yönde etkiler. Ayrıca kilo vermek insanın özgüveninin de yerine gelmesini sağlayacağından aslında her anlamda insana güzel şeyler katar. Tüm bu nedenlerle obezite sorunu yaşayanlar kesinlikle bunun tedavisini ihmal etmemelidir. Kendini seven insan sağlığına da özen göstermelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu