Nöroloji Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar

Hastaneye gittiğimizde, bazen tüm o alan isimleri kafamızı karıştırır ve tedavi için nereye başvurmamız gerektiği konusunda emin olamayız. Yanlış bölüme başvurmamak için öğrenmemiz gerekenlerden biri de nöroloji bölümüdür. Nerdeyse her hstalıkta dahiliyeye koşmak aslında iyi bir yol değildir, çünkü her bölümün uzman doktoru vardır ve onlara ulaşmamız gerekir.

Nöroloji Nedir

Nöroloji; genel itibariyle beyin, omurilik, beyin sapı ve sinir sistemi hastalıklarının teşhis ve tedavilerini inceleyen tıbbi daldır. Aslında beyni, omuriliği ve etraf sinirlerini alakadar eden hastalıklar başlıca benzer olsalar da, vücuttaki aksaklıklar değişiklik gösterir. Örneğin omurilikteki rahatsızlık his kaybına ve idrarın kontrol edilememesine sebep olurken; etraf sinirlerindeki rahatsızlıklar, o sinirlerin gittiği bölgelerde kuvvet azalmasına sebep olur. Nöroloji, tüm bu sinirsel hastalıkların uğraş alanıdır.

Nöroloji Hangi Hastalıklara Bakar

Baş Dönmesi

Baş Ağrıları: Migren ve stres kaynaklı başağrıları birincil baş ağrılarıdır. İkincil baş ağrıları ise merkezi sinir sistemi ya da diğer sistemleri ilgilendiren herhangi bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkar.

Dengesizlik : Beyin ya da beyne giden dengeyle ilgili olan sinirlerin hasarı veya bu sinirlerin beyne yanlış sinyaller iletmesi sonucu oluşur. İç kulakta bulunan yarım daire kanalları, beyin dışındaki en önemli merkezdir ve burdaki sinir hücrelerinin uzantıları denge sinirini oluşturarak beyne denge ile ilgili gerekli bilgiyi aktarır.

Felç : Felçin en sık karşılaşılan sebebi hipertansiyon ve pıhtı atmasıdır. Nöroloji aynı zamanda pıhtıya sebep olan etkenleri de alanına konu eder.

Unutkanlık : İleri safhalarda, alzheimer olarak da karşımıza çıkan unutkanlık meselesi için nörolojiye görünmemiz gerekecektir.

Bunlar dışında, nörolojinin baktığı rahatsızlıklar arasında istemsiz hareket etmek, vücutta seyirmeler, çift görme vs. de yer alır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu