Normal Doğum Nedir, Nasıl Olur?

En az 28 haftalık bir gebelik sürecin ardından bebeğin rahim dışına çıkması ile tanımlanan doğum, normal ve sezeryan olmak üzere iki farklı şekilde adlandırılıyor. Bu iki farklı seçenek arasında en çok tercih edilen ise normal doğum olarak biliniyor. Normal doğum, 38 ile 42 gebelik haftaları arasında gerçekleşen, rahim kasılmalarıyla kendiliğinden başlayan ve bebeğin anneye zarar vermeden vajinal yolla doğması olarak tanımlanıyor. Normal doğum yapıldıktan sonra yaklaşık 30 dakika içerisinde plesanta ve zarları da kendiliğinden rahim dışına atılmış oluyor. Yine bu süreçte yaklaşık 300 ml kan kaybı meydana geliyor.

En fazla 24 saatin verildiği normal doğum, bir fizyolojik olay olarak biliniyor. Anne adaylarının son adet tarihi + 7 gün ve – 3 ay formülü yardımı ile hesaplanan gebelik süreci genellikle 38 ile 42. Haftalar arasında gerçekleşiyor. 40 haftalık bir gebelik sürecinde erken doğum ihtimali ise oldukça yüksek seyrediyor. Beklenen doğum tarihinden önce doğum yapma olasılığı ise yüzde 80 olarak ölçülüyor.

Normal Doğumun Yaklaştığını Gösteren Belirtiler Nelerdir?

Gebelik süreci sağlıklı bir şekilde gerçekleştiği zaman doğum anına kadar belirli aralıklarla belirtileri de baş gösteriyor. Gebelik döneminin son aylarında rahim göğüs kafesine kadar yükselmekte ve annenin nefes alıp verişinde bir zorlama olur. Ek olarak bağırsak ve mide şikayetleri de baş gösterir. Ancak doğumdan 1-2 gün önce bebeğin başı doğum kanalına yerleştiği için rahim yüksekliği de azalmaya başlar. İşte bu durum annenin rahatlamasına ve şikayetlerinin azalmasına yardımcı olur.

Normal Doğum Nasıl Olur?

Başarılı geçen bir gebelik sürecinin ardından normal doğumun anlaşılması için de belirtiler bulunuyor. Bunlar nişan, kasılmalar ile birlikte gelen sancılar ve suyun gelmesidir. Gerçek doğumu anlamak için düzenli ve geçmeyen ağrılar, yumuşama ve açılma en dikkat çeken belirtiler arasındadır.

Ve işte beklenen o an…Doğum anına yaklaşıldığı zaman bebeğin daha rahat doğabilmesi için rahim ağzının tam açılmasına kadar bekleme gerçekleşir. Rahim ağzının tam açılmasının itibaren de annenin kuvvetli bir şekilde ıkınması yardımı ile doğum süresi de değişim gösterir. Doktor, bebeğin başı doğduğu andan itibaren rahat nefes alabilmesi için her türlü işlemi uygular. Bebek doğduktan hemen sonra göbek klempi takılır, göbek bağı kesilir ve eğer tüm şartlar uygunsa emzirmesi için anneye verilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu