Nilüfer, Batum Botanik Parkı (Avrupa)

Gürcistan’ın Acara Cumhuriyeti’nin başkenti olan Batum’dan adını alan Batum Botanik parkı eşsiz bir güzellik. Şahane doğasıyla ve uzayıp giden harika kumsalı ile adeta bir doğa harikası. Batum doğası, dağı ve denizi ile bütünleşmiş ayrıca yeşili ile insana huzur veren bir şehir. Batum’a 9 km uzaklıkta bulunan Batum Botanik parkı, Karadeniz ‘in kıyısında bulunan Mtsvane Kontskhi bölgesinde 108.7 hektarlık bir alana kurulu. Dünyanın en büyük parklarından bir tanesidir.

Nilüfer Batum Botanik Parkı (Avrupa) Güzellikleri ve Doğası

Batum Botanik parkında 5000 den fazla bitki görmek mümkün. O kadar güzel dizayn edilmiştir ki bir bakışta her şeyi görmek insanı kendinden alıyor. Kafkasya’ya özgü yarı tropik bitkiler haricinde Meksika, Asya, Kuzey Amerika ve Himalayalar ‘dan gelen değişik bitkiler dışında Akdeniz bitkileri bulunmakta. Binlerce değişik gülleri ve 2.000 e yakın ağaç ve odunsu bitkileri bulunan bu şahane parkta her çeşit bitki bulmak mümkün. Ayrıca o güzelim palmiye ağaçları arasında yapılan yürüyüş bulvarı ve aksamları müzik eşliğinde mis gibi havası ve kuş seslerinin bir arada olduğu bu şaheser parkı görmeye değer.

Gezilecek yerler arasında mutlaka gezilmeye değer bir yer olan Nilüfer Batum Botanik parkı 1 gün içinde bile görmeye değer. Doğası ve bitkisi harici ağaç çeşitliliğinin oldukça zengin olan Botanik parkı Gürcistan’ın en güzel yerlerinden biridir. Bu parkta gezmek, koşu yapmak ya da o eşsiz kumsalında oturmak insana huzur veriyor. Parkta bulunan bu şahane bitkiler ve rengarenk bir görüntü. Yeşil ve Mavinin bir arada olduğu doğa harikası park ta hayat ağacı olarak adlandırılan yıkılmış olsa da birçok dalla hayata tutunan ağaç oldukça dikkat çekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu