Nikotin Replasman Tedavisi Nedir?

Herkesin bldiği gibi sigara bağımlılığının arkasında nikotin denilen bağımılılık yapan bir madde yatıyor. Uzu n süre sigara kullanımı sonrası aslında sigara değil, nikotin bağımılığı oluşuyor kişide. Peki nikotine karşı duyulan bu istek ortadan kaldırılabilir mi, tedavi edilebilir mi diye sorduğunuzu duyar gibiyiz.

Evet, tedavi edilebilir. Çeşitli tedavi yöntemleri mevcut, fakat bu tedavi yöntemleri arasında ki en etkili tedavi yöntemlerin birisi Nikotin Replasman tedavisidir.

Nikotin Replasman Tedavisi Nedir?

Uygulanan bu tedavi de, kişi de zamanla oluşan nikotin eksikliği ve beraberinde gelişen yoksunluk belirtitileri azaltılır, tamamen bitirilir ve kişinin sigarayı daha hızlı ve sıkıntısız bir şekilde bırakması amaçlanır.

-Nikotin Replasman tedavisinde sigarada mevcut olan nikotinden çok daha az miktara sahip nikotin kullanılır. Ve zamanla bu nikotin miktarı daha da azaltılır ve tedavinin sonunda kişinin bu bağımlılığının tamamen bitmesi sağlanır.

-Nikotin Replasman tedavisinde nasal spray, transdermal flaster, infoler formları ve sakız vb çeşitli maddeler kullanılır. En etkili olanları ve en sık kullanılanları genellikle sakız, trandermal flaster ve formlarıdır.

-Tedaviye başlanılmadan önce genellike bir uzman ile görüşülmelidir. Uzman kişinin, belirlemiş olduğu süre kadar tedavi uygulanmalı, o tedavi maddeleri kullanılmalıdır. Genellikle tedavi 8 ve 12 hafta kadar bir süre uygulanır. Tedaviyi uygulayan kişide çeşitli hafif yan etkiler belirebilir. Örneğin mide de rahatsızlıklar, hafif cilt rahatsızlıkları, kas ağrıları, uykusuz vb. yan etkiler belirebilir. Daha ağır yan etkiler de kesinlikle uzmanla görüşülmelidir.

-Tedaviyi hamile veya yeni doğum yapmış anneler, kalp ritim bozukluğuna sahip kişiler, karaciğer-böbrek hastaları ve kalp yetmezliği hastaları uygulayamaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu