Nevroz Hastalığı Nedir, Çeşitleri Nelerdir

Bu hastalıkta kişi derin olarak sarsılmaz fakat gün içerisinde verimsizlik, ikili ilişkilerde kopukluk, psikosomatik belirtiler içerisindedir. Nevroz vakaları psikozlar kadar ağır değildir. Ama kişinin yaşam kalitesini oldukça düşürür. Nevroz çeşitlerini ve tedavilerini makalemizin devamında okuyabilirsiniz.

Korku Nevrozu

Gerçeklerle alakası olmayan, abartılı olan korkulara fobi adı verilir. Korku sağlıklı bir kişide olması gereken bir tepkidir. Kişiyi tehlikeye karşı uyarmanın bir yoludur. Oysa fobik kişiliğe sahip birisi hiç tehlike oluşturmayan konularda korku ve panik içinde olur. Köpekten korkan birisi yavru bir köpeğin bırakın kucağa alınmasını dokunmasına bile aşırı tepki gösterir.

Bunaltı Nevrozu

Sürekli seyredebilir ya da ara ara nöbet şeklinde gelebilir. Belirsiz bir korku hali vardır. Sık sık soluk alıp verme oluşur. Soğuk terler dökülür ve çarpıntı oluşur. Çocuklarda oluşan anne ve babanın ayrılacağını düşünmesi ya da öleceğini düşünmesi bir bunaltı nevruzu durumudur.

Histerik Nevroz

Bir organik bozukluk olmadığı halde ellerinin kollarının oynatılamadığından, dizlerinin bağı çözüldüğünden şikâyet edilir. Felç geçirilmiş gibi bir durum içindedir. Oysa hiçbir fiziksel aksaklık durumu ortada yoktur.

Depresif Nevroz

Genel bir çöküntü içinde olma haline depresyon denir. Kişi yaşama olan ilgisini ve sevincini kaybetmiştir. İsteksizlik, yorgunluk ve üzüntü içinde olma hali süreklilik arz eder. Yaptığı hiçbir işten ve eylemden zevk almama durumu vardır.

Obsesif Nevroz

Bu rahatsızlıkta kişi kendi düşüncesinin saçma olduğunun farkındadır ama gene de bunaltı içindedir. Aklından çıkarmaya çalışsa da bunu başaramaz. Bir anne ya çocuğumu boğarsam, ya çocuğumu bıçaklarsam düşüncesi içindedir ama bunun saçma olduğunu da bilir. Fakat aklından bir türlü bu düşünceyi atamaz.

Tedavisi Nasıl Olur?

Sakinleştirici ve benzeri ilaç tedavileri uygulanır. Fakat bu ilaçlar tek başına etkili olmayabilir ve bu nedenle psikanaliz tedavileri uygulanır. Psikanaliz sonucunda bastırılmış duygular ve düşünceler açığa çıkarılır. Bu düşünceleri ya yüceltmesi ya da reddetmesi sağlanır. Grup terapileri de sıkça uygulanan bir yöntemdir.

Nevroz vakaları toplumlarda ve özellikle gelişmiş toplumlarda sık görülen hastalıklardır. Ve nüfuslarına göre nevroslu hasta sayısı yüksek noktalardadır. Bunun bir sebebi de hastaların doktora gitmeleri ve kayıt altına alınabilmeleridir. Bizim tolumumuzda bu rahatsızlıktan dolayı doktora gitme oranı daha az olduğunda tam bir oran verilmemekle birlikte genede nevroz hasta sayısının nüfusa oranı batı toplumuna göre daha az olduğu söylenebilir. Fakat nevrozlu hasta sayısının giderek arttığını da söylemek yanlış olmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu