Nefes Kokusu Neden Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır

Genelde nefes kokusu yemeklerden sonra veya uykudan uyanıldığı zaman ortaya çıkmaktadır. Bazen de ağız kokuları bazı hastalıkların belirtisi olmaktadır. Bu ağız kokusuna ise tıp dilinde patalojik ağız kokusu denmektedir. Nefes kokusuna neden olan bazı durumlar ; akciğer ve sinüs kaynaklı enfeksiyonların olması, karaciğer yetmezliği, şeker hastalığı, ağızda kuruluk, ağız hijyenine önem verilmemesi, tütün ve alkol ürünlerini tüketmek, diş çürükleri ve dişeti hastalıkları neden olmaktadır.Ağız kokularının % 90 nı ağızdan kaynaklı problemlerden dolayı,% 8 ise üst solunum yolu problemlerinden, % 1 i de sindirim sistemi ve metobolik sebeplerinden kaynaklanmaktadır.

Patolojik nedenlerden kaynaklanan ağız kokuları doktor muayenesinden sonra altta yatan sebepler incelendikten sonra çözüm bulunabilir. Fizyolojik nedenlerden kaynaklanan bir türlü geçmek bilmeyen ağız kokuları için de evde uygulanan çözüm seçenekleri bulunmaktadır.

Nefes Kokusunun Sebepleri

Diş arasında ve dil üzerinde kalan yemek artıkları ağız içinde bakteri oluşturarak kötü kokuların oluşmasına sebep olmaktadır.
Ayrıca ağız ve diş sağlığında yeterli hijyen gösterilmediğinde, diş çürüklerine ve dişeti hastalıklarına yol açarak ağız kokusunun oluşmasına sebep olacaktır.
Karaciğerde oluşan hastalıklar da ağız kokusuna sebep olmaktadır.
Ağızda oluşan aseton kokusuna benzeyen bir kokunun oluşması ise şeker hastalığının belirtisi olmaktadır.
Ağız kokusunu gidermek için bu alışkanlıklardan vazgeçmek gerekir.

Nefes Kokusunun Tedavisi

Ağız kokusu, dişeti hastalığından veya da diş çürüklerinden kaynaklanıyorsa gereken tedavi yapıldıktan sonra ağız bakımına önem verilirse nefes kokusu ortadan kalkacaktır.

Çinko içeren diş macunları kullanmak da faydalı olacaktır.

Gün içerisinde çinko içeren sakızlar çiğnemekte ağız hijyenini yükselterek nefes kokusunu giderecektir.

Geceleri ağız açık şekilde uyunuyor ise ağız kokusuna sebep olmaktadır. Ağız kokusunu gidermek için karnın tok olması ve yastığın yüksekte olması gerekir.

Suyu bol içmek ağız kuruluğunu gidereceği için ağız kokusuna da iyi gelecektir.

Elma ve havuç tüketmek diş arasındaki plakların oluşumunu engelleyecektir. Dişlerin daha sağlıklı olmasını ve ağız kokularını gidermek için güzel bir çözümdür.

Nefes kokularına en etkili bir çözüm ise maydanoz çiğnemektir. Genellikle sigara içen kişiler tarafından ağız kokularını gidermek amacıyla tercih edilmektedir.

Nefes kokusuna sebep olan hidrojen sülfür kokusunu yok etmek için yoğurt yemek etkili bir çözümdür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu