Nebatilerin Kayıp Kenti: Petra (Ortadoğu)

Petra antik kent, 1800’lü yıllar da keşfedilmiştir. Nebatilerin kayıp kenti: petra, 2200 yıllık olup, dünyanın en gizemli antik kenti ünvanına sahiptir. Dünya kültür mirası listesinde yer alan Petra, aynı zamanda dünyanın yedi harikasından biridir. Ürdün’de bulunan Wadi Musa Şehri yakınlarında yer alır.

Bu görkemli yapı, güneşin açısına göre sarı, pembe, turuncu ve kırmızı renge bürünmekte. Petra’da anıt mezarlar, evler, görkemli tapınaklar, ticarethaneler ve kaya mezarlıkları bulunuyor. Bu şehrin en fazla dikkat çeken yapıları Hz. Musa’nın kardeşi Harun’un mezarı olan Aaron mezarı, Al Khazneh, Ad-Deir Manastırı ve kraliyet mezarlarıdır. Petra, dar geçitleri bulunan korunaklı bir yer de bulunduğu için dış etkenlerden zarar görmüyor.

Petra’nın Tarihi

Ürdünlü olan arap topluluğu Nebati halkı tarafından yapılmıştır. Eski yunanca dilinde Petra taş anlamına gelir. Kayalık olan kanyonun ortasında yukarıdan aşağıya doğru kazıyarak inşa edilmiş bir yapıdır. Nebati topluluğu büyüyerek imparatorluğa yükselmiş ve bölgeden geçen ticaret yollarını kontrolü altına almıştır. Ticaret merkezi haline gelen bu şehir, MÖ 400 ile MS 106 yılları arasında kurulmuştur.

Bu imparatorluk ticaretten elde edilen yüksek gelirle görkemli bir şehir yapmışlar. Antik kentin yapılışı yaklaşık 500 yıl sürmüştür. Bu görkemli hazineye çevredeki imparatorluklar sahip olmak ister ve savaşlar başlar. MS 106 yılında savaşı kaybeden Nebati’ler, şehri Roma İmparatorluğuna teslim ederek, Hristiyanlık hüküm sürmeye başlamıştır. Ancak 300 yıl sonra dengeler değişerek, şehir İslamiyet’le tanışır. İlk olarak 661 yılında Emevi uygarlığı, 750 yılında ise, Abbasi Uygarlığı ele almıştır. Süregelen savaşlar ve depremlerden dolayı Petra eski önemini kaybetmeye başlıyor. 1300’lü yıllarda şehir tamamen terk ediliyor.

Petra’ya Nasıl Gidilir?

Türk Hava Yolları karşılıklı olarak İstanbul- Akabe’ye haftada üç defa uçmaktadır. Petra, Akabe havalimanına 128 km mesafededir. Araçla iki saat içinde buraya varmak mümkün.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu