Nasır Nedir? Neden Oluşur ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Nasır Nedir?

Cilt sürtünmeden veya bir tahriş meydana geldiğinde, cilt kalınlaşarak tepki vermektedir. Bu tepkide nasırı oluşturur, o bölgeyi böylelikle koruma altına almış olur. Nasır oluşturacak bölgeyi bir nevi koruma altına almaktadır. Genellikle vücudun ağırlık taşıyan bölgelerinde oluşmaktadır. Bu kalınlaşma sadece ayakta olmayabilir.

Nasır Neden olur?

Nasıra sebep olabilecek birçok etken vardır. Bunlar;
Sıkı veya dar ayakkabı giyerek parmakların sıkışması durumunda ortaya çıkmaktadır.
Yüksek topuklu ayakkabı giymek ise ayakları yeterince rahatsız edici bir durumdur. Nasırın oluşmasına neden olabilir.
Dışarıda yalın ayak yürümek ,
Ayağın fazla kemikli olması,
Yanlış yürüme hareketleri de nasır oluşmasına neden olmaktadır.

Nasırın Sık Rastlanan Belirtileri

Nasırın birçok belirtisi vardır. Ama bazende hiç belirti göstermeyen nasır türleri de vardır. İlk belirti arasında nasırın oluştuğu bölgede keskin bir ağrı hissedilmektedir. Hafif nasırlarda ise o bölgedeki rahatsızlık veren durum kalktığında ağrısı da bitmiş olur. Geniş çaplı nasırlarda ise ağrı oluşturur, tedavi edilmesi gerekmektedir.

Nasırın Tedavi Edilme Şekli

Nasırın tedavi şekli çok kolay olup, önemli olan nasırın çeşitlerini birbirine karıştırılmaması gerekmektedir. Rahatsızlık veren durumun nasırdan kaynaklandığını bildiğiniz takdirde gerisi daha kolay olacaktır. iltihaplı olan nasırın içinden genelde irin veya kan akacaktır. İltihaplı olmayan nasırlarda ise kazındığında sadece ölü cilt hücreleri çıkmaktadır.

En uygun tedavi şekli ise ölü cilt hücrelerine zarar vermeden ponza adı verilen taş ile yada benzerleri ile yok etmek gerekir.

Eczanelerde reçetesiz olarak alabileceğiniz salisilik asit içeren nasır bantları kullanılabilir. Fakat bu nasır bantları çok güçlü ve tahriş edici yapıya sahip oldukları için dikkatli kullanılması gerekmektedir.

Nasırların kesilerek yok edilmesi ise oldukça tehlikelidir. Nasırın etrafında derin kesiklere sebebiyet verebilir.

Nasırın Oluşmasını Engellemek İçin

Ayak yapısına uygun en ideal ayakkabı seçilmelidir. Ayakkabı alırken burun yapısının dar olmamasına özen gösterilmelidir.

Ayak temizliğine dikkat edilerek bakteri ve mikropların artması önlenmelidir. Ayaklar daima temiz tutulmalıdır. Çorap ve ayakkabıların hijyenik olmasına da ayrıca dikkat edilmesi gerekmektedir.

Ayaklarınıza düzenli şekilde bakım yapılmalıdır. Nemlendirmeye ve yumuşaklık kazandırmaya dikkat edilmesi gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu