Namibya’nın Ünlü Safari Parkı: Etosha National Park

Afrika kıtasının en ünlü, kaliteli ve zengin bir canlı çeşitliliğine sahip olan Namibya’nın safaei parklarından birisi olan Etosha National Park oldukça egzotik ve muhteşem yapısıyla tam bir habitat cenneti. Bu ünlü ve egzotik ulusal park Namibya’nın kuzey bölgesinde yer alıyor. Adındaki “etosha” sözcüğü ise “büyük beyaz bir mekan” anlamına geliyor. Oldukça vahşi, tehlikeli ve birçok canlıyı bandırmasının yanında aynı zamanda mükemmel bir egzotik mekan ve doğacılar ile doğaseverlerin uğrak alanı konumunda.

Etosha Ulasal Park’ındaki Etosha Tuzlası

Söylentilere göre ulusal parktaki Etosha Tuzlası civarında bir zamanlar bir katliam yaşanır. O bolgede ikamet eden bir kabile saldırıya uğrar ve katledilir. Kadınların dokunulmadığı bu vahşi olayın ardından bir kadın bu duruma çok üzülür ve ölenlerin ardından ağlamaya başlar. Öyleki ağlaya ağlaya gözyaşları bir göle dönüşür. Göl daha sonra kurur ve sadece gözyaşlarından oluşan tuz kalır.

Devasa Bir Habitat Alanı Olan Milli Park

Birçok bitkiye ve hayvana ev sahipliği yapan, yeşil ile mavinin çok güzel bir şekilde uyum sağlamasıyla oluşan Etosha Ulusal Milli Parkı yaklaşık olarak 1907 senesinden beri koruma altına alınmış bölgelerden birisi. 100 milyon yıl öncesine kadar sadece bir göl olan bu milli park üzerinden geçen nehrin yön değiştirmesiyle bir tuzla halini almış. Oldukça büyük bir alanı kaplayan bu milli park yaklaşık 22,270 kilometre kare genişlikte bulunuyor. Birçok çeşitte canlının yaşadığı milli park; 340 kuş, 114 memeli, 110 sürüngen, karada ve denizde yaşamını sürdüren 16 amfibi ve 1 de balık türüne ev sahipliği yapıyor. Böylesi bir çeşitliliğe sahip olan bu milli park kurak mevsimlerde birçok havanın bu bölgeye göç etmesiyle nefes kesici bir Afrika safari manzarasıyla ziyaretçileri büyülüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu