Myanmar’a Yolculuk

Myanmar, Güneydoğu Asya’da yer almakta olup Burma yada Birmanya olarak da bilinmektedir. Andaman denizi ve Bengal körfezi arasında yer almaktadır. Komşuları Çin, Bangladeş, Hindistan, Tayland ve Laos ülkeleridir. Başkenti Naypyidaw olup 52.89 milyon nüfusa sahip olan ülkede Birmanca resmi dili konuşulmakta ve kyat para birimi kullanılmaktadır.

Uzun yıllar askeri cunta ile yönetilen ülkede son zamanlarda yaptırımların kalkması sonucu turist akınına uğramıştır. Müthiş tapınakların bulunduğu gizemli ülkede 2000 yıllık tarihinde zengin geleneksel bir kültür sunuyor. Ayrıca Dünya’da nadir olan bozulmamış doğal güzellikleri nedeniyle gizem yaratan ülkede turistik faaliyetler hızla yoğunlaşıyor.

Myanmar Ülkesi İçin Nasıl Vize Alınır?

Türkiye’de elçiliği bulunmayan ülkeye turistik vize ile gitmek isteyen ziyaretçiler internetten online başvuruda bulunmak mümkün. Ayrıca Mısır ve Fransa üzerinden vize alınabiliyor. Kahire’ye seyahet ederek oradaki büyükelçilikten vize almak mümkündür. Bangkok Myanmar Konsolosluğu aracılığıyla vize almak bir diğer yol olarak kullanılıyor. Ülke havalimanları Yangon ve Mandalay’da yer alan başvuru noktaları sayesinde vize veriliyor.
28 gün süreyle geçerli olan vizede süre açılması durumunda günlük 3 dolar ilave tahsilat ücreti söz konusu oluyor. Vize ücreti ise yaklaşık 30 dolar olup aynı gün çıkartılmak istenirse 43 dolar ödemek gerekiyor. Normal başvuru ise 2 gün sürüyor. Gerekli olan evraklar ise pasaport ve fotokopisi, 2 vesikalık fotoğraf ve Myanmar vize başvuru formunun doldurulması ile ücretin yatırılmasına dair evrak yeterli oluyor.

Ülkede Gezilecek Yerler Nerelerdir?

İlk olarak havaalanından ülkenin haritasını almakta fayda var. Büyük tapınakların yer aldığı Pagoda ilk durak olabilir. Ülke halkının huzurla ibadet etmeye gittiği bu bölgede manevi değerleri yoğun olarak hissedilmektedir. Kandawgyi gölü ve çevresi gezilecek bir diğer önemli yerdir. Circular Tren istasyonundan trene binerek 1 dolara şehir turu yapılabilir.
Böylece tren güzergahında yer alan şehir merkezindeki birçok mahalle görülebilir. Şehir merkezinden geçen nehrin diğer tarafında ise çok küçük köyler ve bambaşka bir yaşam tarzı bulmak mümkün oluyor. Daha önce Asya’da en zengin ülkelerden olan Myammar askeri cunta nedeniyle çok fakirleşmiştir. Cunta rejiminin sona ermesiyle ülkenin tekrar eski durumuna kavuşması planlanmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu