Muhabbet Kuşları Nedir? Özellikleri Nelerdir? İnsan Psikolojisi Üzerinde Ne Etkisi Nedir ?

Günümüzde birçok evde beslenen sevimli kuşlardan biri de muhabbet kuşlarıdır. Geçmişte daha çok batı toplumlarında beslenen bu sevimli evcil kuşlar artık günümüz toplumunda birçok ev ve işyerlerinde keyifle beslenebilmektedir. Birçok nitelikleri sayesinde diğer kuş türlerinden oldukça farklı olan muhabbet kuşları özellikle de insanlara olan cana yakınlıkları ile tanınmaktadır.

Dolaysıyla oldukça sosyal olan bu sevimli kuşlar bu önemli nitelikleri sayesinde insanlar tarafından çokça ilgi görmektedirler. Peki muhabbet kuşları nedir özellikleri nelerdir dilerseniz makalemizin de ana konusu olan bu sorularımızın cevaplarını hemen sunalım.

Muhabbet Kuşları Nedir?

Muhabbet kuşları kuşgiller ailesinin mensuplarından olup kendi aralarında birçok farklı türlere ayrılmaktadırlar. Rengarenk tüyleri ile oldukça güzel bir görünüme sahip olan muhabbet kuşları yalnızda evcilleştirilmek amacıyla beslenilebilen ve insanlara harika pozitif enerjiler sunabilen harika kuşlardır.

Muhabbet Kuşlarının Özellikleri Nelerdir?

Muhabbet kuşlarının birçok özellikleri bulunmaktadır. Bu harika ve sevimli kuşların özellikleri ise şunlardır;

 • Oldukça cana yakın ve sempatiktirler.
 • Evcildirler.
 • Yalnızlıktan hoşlanmamaktadırlar. Dolaysıyla insanlar ile vakit geçirmekten oldukça zevk almaktadırlar. İnsanların onlar ile ilgilenmemesine karşın insanlar ile bir müddetliğine küs kalma özellikleri de bulunmaktadır.
 • İyi bir eğitim sürecinden geçirildikleri takdirde birkaç kelimeye kadar konuşabilmektedirler.
 • Vücut yapıları oldukça hassas olup en küçük bir darbeye karşın kemikleri kolayca kırılabilmektedir.
 • Dolaysıyla muhabbet kuşlarının canı çok çabuk yanabilmektedir.
 • Birçok türleri ve renkleri bulunmaktadır.
 • Ses tonları oldukça hoştur ve görünümleri ve harika ses tonları sayesinde insanlara huzur vermektedirler.
 • Erkeklerin burunları mor ve koyu renkli olup dişilerin burunları ise daha çok beyaza çalmaktadır.
 • Ömürleri oldukça kısadır. Ortalama yaşam süreleri 5 ila 8 yıl arasıdır.

Muhabbet Kuşlarının İnsan Psikolojisi Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Muhabbet kuşlarının özellikleri hakkında bilgiler sunduktan sonra şimdi de bu harika kuşların insanların psikolojisi üzerindeki etkilerinin neler olduğu hakkında bilgiler sunalım. Yapılan bir araştırma sonucunda muhabbet kuşlarının insanların psikolojileri üzerinde birçok olumlu etkiler ortaya çkardığı tespit edilmiştir. İşte muhabbet kuşlarının insanların psikolojileri üzerindeki olumlu etkileri ise şunlardır;

 • Muhabbet kuşları ile birkaç dakika ilgilenildiği takdirde insanların günlük stresinin yok edilmesi ve yorgunluğunun giderilmesi söz konusu olabilmektedir. Dolaysıyla uzmanlar bu anlamda günlük oluşan stres ve yorgunluğun giderilmesi konusunda muhabbet kuşları ile bir müddetliğine ilgilenilmesinin oldukça faydalı olduğunun altını çizmektedirler.
 • Huzur verici bir niteliği de bulunan muhabbet kuşları bu sayede çevresindeki insanların da huzurlu olmasını sağlamaktadır. Dolaysıyla muhabbet kuşlarını evde besleyen bireylerin günlük yaşantılarında karşılaştığı sorunlara rağmen diğer insanlara göre daha huzurlu ve mutlu olduğu tespit edilmiştir. Dolaysıyla bu olumlu durumun oluşmasında muhabbet kuşlarının rolü oldukça büyüktür.
 • Makalemizde de görüldüğü üzere muhabbet kuşlarının birçok özellikleri ve insanlara birçok yönden faydaları bulunan sevimli evcil kuşlardandır. Dolaysıyla sizler de günlük yaşantınızdaki stresinizden ve yorgunluğunuzdan kurtulmak için evinize bir veya iki adet muhabbet kuşlarından koyabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz bu sevimli kuşları eğitebilir ve sizler ile iletişim kurmasını sağlayabilirsiniz. Ancak muhabbet kuşlarının eğitilmesi biraz zaman aldığından dolayı bu anlamda biraz sabırlı olmanızda fayda bulunmaktadır.

Muhabbet kuşları hakkında bu ayrıntıyı da sunduktan sonra muhabbet kuşları hakkındaki makalemizi burada tamamlıyoruz. Makalemizde muhabbet kuşları nedir özellikleri nelerdir konusunda sizlere bilgiler sunduk. Umarız bu anlamda faydalı bilgiler sunabilmişizdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu