Ms Hastalığı Nedir, Ms Hastalığı Kimlerde Görülür

MS yani Multipl Skleroz hastalığı ülkemizde ve dünyada sık rastlanan bir hastalıktır. MS hastalarında ilk belirtilerin genellikle 15–50 yaş arasında yaşandığı saptanmıştır. Kadınlarda daha çok görülen MS hastalığı nedir, kalıtsal mıdır, tedavisi mümkün mü sorularına verilebilecek yanıtları yazının ilerleyen satırlarında bulacaksınız.

MS, merkezi sinir sistemindeki bazı sorunlardan kaynaklanan bir hastalıktır. MS akıl hastalığı olmadığı gibi kalıtsal olduğu da düşünülmemektedir. Hastalık beynin ve omuriliğin birden fazla noktasını etkilediği için çoklu anlamına gelen multipl, etkilediği alanlarda sklerozan (sertleşmiş) plaklar oluşturduğu için de skleroz adı birlikte kullanılmaktadır.

Tüm vücudu bir ağ gibi saran sinirler çalışırken elektriksel ve kimyasal değişiklikler gerçekleşir. Sinirlerin birçoğunun dışını kaplayan miyelin kılıf elektrik uyarılarının daha hızlı iletilmesini sağlamaktadır. MS hastalığında miyelin kılıfta parçalanmalar gözlenmekte, sertleşmiş dokular oluşmakta ve sinirlerde iletim bozukluğu yaşanmaktadır. İletimdeki bozulmalar, aksamalar sonucu ilgili bölgelerde vücut kontrolü kaybolmaktadır. Sinirlerin dışındaki miyelin kılıfların iltihaplanması bazı kişilerde hafif atlatılabilmekte, hasar tamir edilebilmektedir. Daha şiddetli vakalarda miyelin de ciddi oranda zarar görmekte, sert tabakalar oluşmaktadır. Hasar alan sinirin ulaştığı organa gönderilmesi gereken mesaj ulaşamamakta veya yanlış yere ulaşarak, konuşma, yürüme, görme sorunları yaşanmakta, merkezi sinir sistemi ve organlar arasındaki denge bozulmaktadır.

MS belirtileri

Sadece bir gözde oluşan ve ani gelişen bulanık görme, çift görme ya da hiç görememe, dengeyi sağlamakta güçlük ve baş dönmesi yaşanması, vücudun tek tarafındaki kol ya da bacak felci, konuşma aksaklıkları, halsizlik, uyuşukluk, karıncalanma, idrar veya dışkı kaçırma gibi durumlar MS’i düşündüren belirtilerdir. Bu belirtilerin bazıları ya da hepsine rastlanıyorsa en kısa zamanda bir hastanenin nöroloji bölümüne başvurulmalıdır.

MS daha çok kimlerde görülür?

Henüz kesin tedavisi olmasa da MS hastalığı kimlerde görülür sorusuna cevap verilebilmektedir. Bu hastalığın daha çok kadınlarda, 20–40 yaş arası genç ve yetişkinlerde, soğuk ve ılıman ilkim kuşağında yaşayan beyaz ırkta, yüksek ekonomik koşullara ve sosyo kültürel düzeye sahip kişilerde sık görüldüğü saptanmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu