Mısır’ın Turizm Şehri: Şarm El Şeyh

Kızıldeniz’e kıyısı olan Şarm El Şeyh Sina Yarımadası’nın güney tarafında yer alır. Şarm El Şeyh Mısır’ın en ünlü turistlik kentidir. Şehir de sap sarı altın renkli kumsallarında güneşlenirken dilediğiniz an ayağınızın ucundaki pas parlak denize girerek doğanın güzellikleri arasında tatilinizi yapabilirsiniz. Deniz, kum, güneş üçlüsünü sevenler için çok ideal bir ülke çünkü Kızıldeniz’in lacivert renkli denizine kış aylarında bile girebilirsiniz. Dört mevsiminde tatil için ideal ülkede deniz sıcaklığı 20 derecenin altına düşmediği için ve Avrupa ülkelerine yakın olduğu için bolca turist çekmektedir.

Para Birimi

Mısır’ın para birimi Mısır Poundu’dur, Ancak ülkede dolar ve avro’da geçmektedir.

Şehrin Merkezi Naama Bay

Kentin merkezi olan Naama Bay da gezerken her tarafın renkli canlı bir yer olduğunu direk anlayacaksınız. Renkli desen desen el sanatları ve bedevi kültürü ile gezerken kefeler, restoranlar, dünya kalitesinde 5 yıldızlı oteller ile kendinizi bir an Avrupa’da sanabilirsiniz. Kentin alışveriş ve eğlence merkezi olan Naama Bay her damak zevkine uygun yemekleri bulabilirsiniz. Buraya şehrin kalbi diyebiliriz ve neredeyse 24 saat açık. Burada gece hayatı da çok canlı her mekanda her kafede müzik seslerini duyabilirsiniz. Naama Bay’da bulunan, Pasha, Hard Rock Café Bus Stop, Black House Taj Mahal, Camel Bar, ve El Adaba’da bulunan El Fanara en ünlü mekanları.

Şarm El Şeyh Yeme İçme

Şarm El Şeyh’de ister yöresel yemeklerin isterse dünya mutfaklarının tadına bakabilirsiniz. Mısır zamanda yabancı ülkeler işgalinde bulunduğu için kültürlerine bir çok mutfağı katmışlardır. Mısır mutfağının olmazsa olmazı baharatlar ve çeşnilerdir. Mısır mutfağına özel kızartma ve ızgaraların tadına bakabileceğiniz gibi aynı zamanda deniz mahsulleri ürünlerini de deneyebilirsiniz. Kent deniz kıyısında olduğu için deniz ürünleri de oldukça yaygındır. Eğer daha önce hiç Mısır’a gitmediyseniz ve gezmeyi seven biriyseniz Mısır muhakkak görmeniz gereken bir yer.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu