Mide Kanaması Nedir?

Genellikle insanlarda görülen mide kanaması gibi rahatsızlık insanlarda sürekli olarak artış göstermektedir. Mide kanamasının en çok görülmesine yol açan sorunu ise mide ülseri hastalığının olmasıdır. Mide kanaması çok önemli bir durumdur.

Mide Kanamasının Belirtileri

Mide kanaması veya ani kan kaybı yaşayan bir insan baş dönmesi, göz kararması, ayakta duramama, halsizlik, bayılmalar ve şok gibi belirtiler var ise mide kanaması geçirilmektedir. Bu belirtilerin olduğu durumlarda, mide kanamasının farklı farklı olacağı unutulmamalıdır, çünkü mide kanamasının hızı, miktarı ve bireyde bulunan hastalığın diğer hastalıklara göre sorunlar oluşturmasıdır. Kanama sebebi hastanın kan kusması gibi durumları var ise mide kanaması geçirmektedir.

Mide Kanaması Rahatsızlığında Yapılacak Durum

Mide kanaması olan bireyde belirtiler kendini belirtilerek acilen doktora gidilmesi gereklidir. Ancak yine de mide kanamaları bazı teşhislerden geçirerek detaylı bilgi verilmektedir. Bu teşhislerde laboratuvar testleri de yapılmak zorundadır. Mide kanaması hastalığının kesin teşhisini koymak için gastrodudenoskopi ile yapılarak teşhis kesin olarak konulmaktadır. Hastalar genelde mide kanaması tanısıyla doktorlara başvurmaktadır. Ancak doktor öncelikle hastanın normal fonksiyonları inceler. Yani hastanın nabzı yüksek, tansiyonu düşük veya nabzında sürekli bozulmalar görünüyorsa hastaya müdahale edilmesi gerekmektedir.

Hastanın Kesin Sonucunu Çıkartmak İçin Yapılacaklar

Hastaya acilen damar yolu açılarak kan nakli yapılması gerekir ve serum takılır. Hastanın mide kanaması teşhisini koyarak hastaya damar yoluyla asit baskılayıcı ilaçlar verilerek hastayı biraz toparlanması sağlanır. Ancak bu durumlar gastududenoskopi yapılana kadar bu ilaçlar verilmektedir. Eğer hastanın sonuçları çok kötü çıkmaz ise gastududenoskopi yapılmaz ve hastaya ilaç yazılarak tedaviyi tamamlar. Ancak hasta kanama belirtisinden şüphe kapıyorsa, endoskopi yapılarak daha kesin sonuca varılır. Endoskopi yapılması için genel cerrahi bölümüne gidilmesi gereklidir. Genel cerrahi bölümünde yapılacak olan teşhisler ile endoskopi yapılarak kesin sonuç çıkartılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu