Mide Bulantısı Neden Olur Ve Nasıl Geçer?

Günümüzde çeşitli nedenlere bağlı olarak sıkça maruz kalınan sağlık sorunlarından biri de mide bulantısıdır. Bazı faktörlere bağlı olarak meydana gelebilen mide bulantısı rahatsızlığı özellikle de sıkça tekrar etmesi durumunda bireylerin yapması gereken ilk şey hemen ilgili doktora başvurmaktır. Çünkü bazı mide bulantısı tiplerinin ciddi hastalıkların habercisi olabildiği uzmanlarca belirtilmektedir. Hemen her yaştan bireylerin karşılaşabildiği mide bulantısı rahatsızlığının sıkça tekrar etmemesi veya etkisi uzun süreli olarak sürmemesi uzmanlar tarafından hafif ölçekli mide bulantısı olarak değerlendirilmektedir. Ancak hafif ölçekli de olsa uzmanlar her ne sebepten olursa olsun mide bulantısı rahatsızlığının haftada en az 2 defa tekrar etmesi durumunda bireylerin hemen doktora başvurması gerektiğinin altını çizmektedirler. Peki mide bulantısı neden olur ve nasıl geçer, dilerseniz makalemizin de ana konusu olan mide bulantısı sorunu hakkındaki bu sorularımızın cevaplarını ilgili uzmanlardan da derlediğimiz bilgiler doğrultusunda sizlere detaylı olarak sunalım.

Mide Bulantısının Nedenleri Nelerdir?

Mide bulantısının birçok sebepleri bulunmaktadır. Bu sebepler ise şunlardır;

 • Hamilelik: Mide bulantısının başlıca sebeplerinden biri hamileliktir. Hamilelik döneminde bulunan anne adaylarının bu hassas dönemler içerisinde en fazla maruz kalabildiği sağlık sorunlarından biri de mide bulantısıdır. Ancak hamilelik döneminde mide bulantısının kesin olarak neden oluştuğu halen tam olarak bilinmemektedir. Uzmanlar bu dönemde anne adaylarının genel psikolojik açıdan daha hassas olabildiğini ve bu duruma bağlı olarak mide bulantısı sorununa maruz kalabildiğini belirtmektedirler.
 • Gıda zehirlenmeleri: Mide bulantısının nedenlerinden biri de gıda zehirlenmeleridir. Küf veya tarihi geçmiş gıdaların tüketilmesi mideye ciddi anlamda zarar vererek sonuç olarak ise mide bulantısı rahatsızlığının meydana gelmesine neden olmaktadır.
 • Stres ve anksiyete: Mide bulantısının günümüzdeki nedenlerinden biri de stres ve anksiyete bozukluğudur. Uzmanlar özellikle de çeşitli nedenlerden dolayı aşırı stresli veya anksiyeteli olan bireylerin mide bulantısı rahatsızlığına maruz kalabildiğinin altını çizmektedirler.
 • İlaçların yan etkileri: Mide bulantısının nedenlerinden biri de kullanılan tıbbi veya bitkisel ilaçların yan etkileridir. Özellikle de kullanılan ilaçların aşırı dozajlarda alınması beraberinde mide bulantısını da tetikleyebilmektedir.
 • Araç tutması: Mide bulantısının nedenlerinden biri de hiç kuşkusuz ki araç tutmasıdır. Bazı bireylerin bünyeleri zayıf olduğundan veya hiper tansiyon veya diyabet hastalıklarına sahip olduğundan dolayı taşıtlarda seyahat ederken mide bulantısı rahatsızlığına maruz kalabilmektedirler. Ancak günümüzde birçok seyahat taşıtları son sistem donatılara sahip olduğundan dolayı mide bulantısı rahatsızlığının tarihe karışmasını sağlayabilmiştir. Çünkü mide bulantısı rahatsızlığının meydana geldiği araç modellerinin genellikle eski dönem araç modelleri olduğunu buradan belirtmemizde fayda bulunmaktadır.
 • Enfeksiyonlar: Mide bulantısının nedenlerinden biri de enfeksiyonlardır. Çeşitli nedenlerden dolayı iç organlara veya solunum sistemine veya da sindirim sistemine yerleşebilen enfeksiyonlar bir süre sonrasında mide bulantısının oluşmasına neden olabilmektedirler.
 • Sigara ve alkol: Mide bulantısının günümüzdeki başlıca nedenlerinden biri de hiç kuşkusuz ki sigara ve alkoldür. Birçok hastalıkların oluşumunda etkin roller alan sigara ve alkol mide bulantısı rahatsızlığının da en belirgin nedenleri arasında yer almaktadır.
 • Sigara dumanı: Mide bulantısının nedenlerinden biri de sigara dumanıdır. Zehirli duman olarak da bilinen sigara dumanına maruz kalınmasından birkaç dakika sonrasında mide bulantısı sorunu söz konusu olabilmektedir.

Mide Bulantısı Rahatsızlığı Nasıl Geçmektedir?

Mide bulantısı rahatsızlığı eğer ciddi bir nedene bağlı olarak meydana gelmemişse yani enfeksiyon ve sindirim düzensizliğine bağlı olarak meydana gelmişse dengeli beslenme ve bağışıklık sistemini kuvetlendirici besinler tüketilmelidir. Aynı zamanda şu gibi önlemlerin de alınmasında faydalar bulunmaktadır.

 • Yağlı besinlerden uzak durulmalı
 • Hazır gıdalardan uzak durulmalı
 • Baharatlı ve keskin kokulu besinlerden uzak durulmalı
 • Stres, üzüntü ve kaygı gibi olumsuz duygu durumlarından uzak durulmalı
 • Sigara ve alkolden ve hatta sigara dumanından uzak durulmalı
 • Gerek tıbbi gerekse de bitkisel ilaçların kullanımında aşırı dozajlardan uzak durulmalı

Mide bulantısı rahatsızlığının nasıl geçebildiği ve mide bulantısı sorununa maruz kalınmaması açısından yapılması gerekenler hakkında da sizlere bilgiler sunduktan sonra mide bulantısı neden olur ve nasıl geçer, hakkındaki makalemizi burada tamamlamaktayız. Sık tekrar eden mide bulantısını önemsemenizi ve bu durumda hemen doktorunuza başvurmanızı tekrar belirtmek isteriz.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir. Mide bulantısı sorununuz için doktorunuza başvurunuz.

Kaynakça: www.saglikvakti.com ve www.uzmantedavi.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu