Metabolik Hastalıklar, Belirtileri ve Tedavisi

Doğuştan ya da sonradan ortaya çıkan ve herhangi bir nedenle oluşan, kişinin sürekli bakım ve tedavisini gerektiren ve hastalığı nedeniyle sosyal yaşamı olumsuz olarak etkilenen hastalıklara metabolik hastalıklar adı verilir. Metabolik hastalıklar, karbonhidrat ve yağ asitlerinin sentezi ile ilgili olaylar sonucu gelişen patolojik tablolardır. Metabolik hastalıklar çok çeşitlidir. Ancak, toplumda sık karşılaşılan metabolik hastalıklar aşağıdaki gibidir.

Metabolik Hastalıklar

Metabolik hastalıklar ortaya çıkış zamanlarına ve sebeplerine göre değerlendirilir.

  • Enerji eksikliğine bağlı metabolik hastalıklar
  • İntoksikasyon tipimetabolik hastalıklar
  • Kompleks moleküller sonucu gelişen metabolik hastalıklar

Metabolik Hastalıkların Teşhisi

Metabolik hastalıkların teşhisi çok zordur. Çünkü bu tür hastalıkların toplumda görülme oranı % 1’dir. Genellikle akraba evliliklerinden doğan çocuklarda rastlanır. Yapılacak olan testlere göre elde edilecek olan sonuçlara göre teşhis ve tedavisi yapılmaktadır. Yetişkin dönemde metabolik hastalıkların tedavisi çok zordur. Bebeğin doğumundan itibaren yapılan testlerle teşhis ve tedavi daha kolay olmaktadır. Bu nedenle bebeğin doğumundan itibaren hemen gerekli tüm testlerin ve tetkiklerin yapılması gerekmektedir.

Metabolik Hastalıkların Tedavisi

Guatr, şişmanlık, diyabet, insülin direnci, hipertansiyon, kemik erimesi, kan yağı bozuklukları, tiroid gibi hastalıklar metabolik hastalıklardır. Metabolik hastalıkların tedavisi, hastanın ağırlığına, yaşına ve hastalığın durumuna göre farklılıklar göstermektedir. Hastaya uygun tedavi yöntemleri arasında, diyet, hastaya bağırsaktan salgılanma sağlayan madde verilmesi, şeker ve diyabet gibi rahatsızlıklarda, insülin direncini kırmak için ilaç verilmesi, acil durumlarda diyaliz, organ nakli, gen tedavisi, kemik iliği nakli gelmektedir. Metabolik hastalıkların tedavilerinin zamanında yapılmaması durumunda organ kayıpları, görme kaybı, kalp krizi, zekâ geriliği ve yaşam kalitesinde düşüş gibi sonuçlar ortaya çıkar.

Metabolik Hastalıklarda Beslenme Tedavisi

Metabolik hastalıkların bazılarında uygulanan tek tedavi yöntemi beslenme tedavisidir. Bu tedavi yöntemi, toksik besinlerin diyetten çıkarılması veya azaltılması esasına dayanır. Metabolik hastalıkların hemen hepsinde, metabolizmayı bozan besinin kısıtlanması gerekir. Uygulanan diyet hastalığın kötü gidişini durdurmalıdır. Uygulanan diyet büyüme ve gelişmeyi kötü yönde etkilememelidir. Beslenme tedavisi, diyetisyen, doktor, hemşire ve aile ile birlikte yapılırsa başarıya ulaşır ve hastalık kontrol altına alınabilir.

Genetik metabolik hastalığı olanlarda uygulanacak olan diyetin ana ilkeleri, normal fiziksel gelişimin sağlanması, merkezi sinir sisteminin korunması, biyokimyasal parametrelerin düzenlenmesi, uygulanan diyet ile vücuda gerekli olan protein, vitamin, enerji ve mineral elementlerin sağlanması ve hasta için diyetin çeşitlilik ve tat açısından kabul edilir olmasının sağlanması gerekir. En önemlisi ise hastanın doyurulmasıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu