Mersin’in Yüksek Derecede Antik Zenginliği

Akdeniz’in Mersin’in en iyi saklanmış tarihi kalıntıları, Silifke’nin 30 km kuzeyinde, Uzunca burç ilçesinde bulunur. Bugün Helenistik dönemde Olba Krallığı’nın ibadet yeri olan Uzunca burç, Milattan Sonra 72 yılında Roma İmparator egemenliği altında yeni bir siteye dönüştürülmüştür.

Kasabalarımızın, kasabalarımızdaki bu alışılmadık yönleri beni şaşırtıyor ve üzülüyor. Ne yazık ki, bu ülkenin vatandaşları bile bunun muhteşem bir antik şehir olduğunu bilmiyorlar. Bununla birlikte, bu servet, tüm bölge halkının kurtulabileceği kadar turizme de değer.
Şehrin Anıt mezar yapıları, Zeus Tapınağı, burç ve piramit çatıları Roma dönemine ait sütunlar, tiyatro, tören kapısı, antik çeşme, Şans Tapınağı ve Zafer Kapısı sütunları olarak bilinen Helenistik Çağ kalıntıları kalabalıktır.

Kentteki kiliselerin sayısı, 5. yüzyıldan itibaren Hristiyanlığın bölgeye yayılmasıyla birlikte artmıştır. Bizans’tan sonra, bölgeye egemen olan Türkler, şehrin yüksek mahkemesinin adıyla başlayan bir isimle Uzunca burç unvanını elde etti.

Tören Kapısı

Her biri 1 m çapında ve 7 m yüksekliğinde, korint kafaları sütunlarıyla taçlandırılmış olan Tören Kapısı Milattan Sonra 1. yüzyıldan kalmıştır. Yarı yıkılan kapının 5 sütunu hala ayakta. Sütun cisimlerindeki konsollar geçmişte heykeller taşıyordu.

Zeus Tapınağı

Sanat tarihi adını basmayı başaran Zeus Tapınağı, Corinth tarzı Peripteros döneminde en eski tapınaklardan biri olarak bilinir ve Anadolu’nun dört bir yanında 36 sütun içeren tek sıra ile çevrilidir. Tören kapısından sonra, tapınağın eski çeşmeden sonra Sütunlu Caddenin sol tarafında avluda görülebilen Selevkos Nikator tarafından yapıldığı tahmin edilmektedir. Romalılar tarafından kullanılan tapınak, Hristiyanlık döneminde 5. yüzyılda kilise haline getirildi ve sütunlar sütunlarla birlikte eklendi.

Sütunlu Cadde

Zeus Tapınağının hemen yanındaki sütunlu bir cadde ile kesişir. Şans Tapınağına kadar uzanan cadde, Milattan Sonra 1. yüzyıldan beri antik kentte. Günümüzde sütunları görmeyen caddede, zamanla mimari parçaların çoğu merkezden kayboldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu