Mersine Neden Gitmeli? Mersin Tarihi

Akdeniz bölgesinin en verimli topraklarından olan, tarım, ticaret üretim ve doğal güzellik bakımından zengin Çukurova sınırları içinde bulunan mersin, Akdeniz bölgesinin önemli noktalarında bulunan bir şehirdir. Yeni taş devrine uzanan eski bir tarihi olan Mersin, yapılan yer altı kazılarında da tarihinin ne kadar geniş ve kapsamlı olduğu gözler önüne serilmiştir.

Akdeniz bölgesinde gelişimini hızla tamamlayan pamuk üretiminin fazla ve elverişli olması 1886 yılında demir yolunun bağlanması ile birlikte daha büyük bir önem kazanmıştır. Mersin de su kanalları, su kemerleri ve Roma yapıtlarının kalıntılarına da rastlanmaktadır. Modern otelleri, insana serinlik veren palmiye ağaçları ve birçok sayamayacağımız kumsalı ile birlikte yaşayan halk ve gezmek için seyahat eden yolcular için mükemmel bir haz oluşturur.

Mersinin Önemi

Akdeniz’e kıyısı olan Mersin, bunun yanı sıra Çukurova bölgesinin verimli topraklarında olan konumu ile en gözde illerimizden biridir. Turizm alanında ilerleme gösterdiği gibi tarım ve sanayi alanların da ilerleme göstermektedir. Eski adı İçel olan bu şehir, Eğitim alanında da ilerleme göstermiş olup Türkiye’nin Büyük üniversitelerinden olan, Mersin Üniversitesine sahiptir. Doğa güzelliklerini korumaya önem veren bu il de insan gezerken bile nutku tutulmakta olup Türkiye de yaşayan her insanın en az bir kere olsun gitmesi gereken mükemmel bir ildir.

Mersin’e Neden Gitmeli ( Akdeniz )

Akdeniz denilince akla gelen büyük şehirlerden biri olan mersin denize olan uzun kıyısı sebebiyle ilk olarak turistik açıdan gidilmesi gereken bir şehirdir. Bunun yanı sıra tarik öncesi kalıntılar merak uyandırır. Mersin bölesinin kültürel yapısı da ilginizi çekecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu