Melisa Otu Nedir, Faydaları Nelerdir

Birçok bölgede oğul otu olarak bilinen melisa otunun, bal balsamı, tatlı balsam, nane balsamı gibi farklı isimleri de mevcuttur. Beyaz çiçekleri vardır, genelde çok dallıdır ve boyu 1 metreye kadar uzayabilmektedir. Limonu andıran güzel bir kokusu olan melisa otunun Latince ismi de Melissa officinalis’tir.

Melisa otunun faydaları nelerdir?

*Papatya, rezene gibi bitkilerle hazırlanan çaylar da olduğu gibi sakinleştirici ve yatıştırıcı özelliği vardır. Stres oluşumunu yavaşlatarak kişilerin yorgunluklarından da uzaklaşmalarını sağlar.
*Cilt için oldukça faydalıdır. Cildin gerginleşmesini ve bu sayede daha geç yaşlanmayı sağlar.
*Kan şekeri yüksek olan kişilerin başvurabileceği bir bitkidir çünkü kan şekerinin düşürülmesinde etkilidir.
*Sakinleştirici özellikleri sayesinde de uykusuzluk problemi çektiğiniz zamanlarda daha rahat bir şekilde uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır.
*Baş ağrılarına karşı ağrı kesici gibi etki göstermektedir.
*Böbrekleri çalıştırarak idrar sökülmesinde yardımcı olur. Bu sayede vücuttaki fazla ödemin de atılmasına yardımcıdır.
*Daha önce ağrı kesici özellikler gösterdiğinden bahsetmiştik melisa otunun. Bir ağrı kesici özelliği daha adet döneminde ortaya çıkmaktadır. Neredeyse her kadının şikayet ettiği adet sancılarından melisa otundan faydalanarak da kurtulmak mümkündür.
*Sindirim sistemine rahatlatıcı etkisi bulunan bu bitki hazmı da kolaylaştırmaktadır.
*Konsantrasyon eksikliği, unutkanlık gibi rahatsızlıların önüne geçilebilmesi için de melisa otundan faydalanılmaktadır.

Nasıl kullanılır?

Yaprakları nemsiz bir ortamda kurutulduktan sonra saklanır ve istenildiği zaman suyla demlenerek çay olarak tüketilebilir. Aynı zamanda yapraklarından yağ elde edilir.

NOT: Hamilelik döneminde ve emziren kadınlarda kullanımı için doktora başvurulması önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu