Masal Tadında Bir Kasaba, Cesky Krumlov (Avrupa)

Cesky Krumlov, Çek Cumhuriyeti’nin Güney Bohemya Bölgesinde yer alan küçük bir şehirdir. Tarihi yapıları ve özgün dokusu ile 1992 yılında Unesco Dünya Mirası listesine girmiştir. Adeta yüzyıllar öncesine ait bir masal kentinde dolaşıyormuş hissi yaşatan bu küçük kasaba, turistlerin oldukça ilgisini çekiyor. Küçük bir kasaba olmasından dolayı gelenlerin beklentisizce geldiği fakat kasabanın sahip olduğu tarihi ve doğal güzellikler karşısında büyülendiği bir şehir Cesky Krumlov.

Cesky Krumlov Kasabası

Prag’a 170 kilometre mesafede bulunan Cesky Krumlov, içinden Vltava Nehri’nin geçtiği, kendine özgü bir ruha sahip, masalsı bir şehir. Şehrin her yerinde tarihi sokakları, evleri, dükkanları ile ortaçağ havası taşıyan Cesky Krumlov, küçük olmasına karşın turistler için gezip görülecek birçok güzelliğe sahip. Kasabaya ulaşım genelde Prag üzerinden sağlanıyor. Prag’dan otobüs ya da tren yolu ile 3 saatlik bir yolculukla Cesky Krumlov ‘a ulaşılabiliyor. Yine Prag’dan kasabaya hareket eden Shuttle servisleri de mevcut.

Cesky Krumlov Kalesi

Avrupa’nın en büyük kalelerinden biri olan Cesky Krumlov kalesi, tarih boyunca Bohemya Krallığı’nın soylu ailelerinin kaldığı bir kale olarak kullanılmıştır. Bohemya Krallığını uzun yıllar yönetmiş olan Schwarzenberg ailesinin de bu kalede yaşadığı biliniyor. Meşhur kale, bu gün müze olarak turistlerin ziyaretine açık durumdadır. St. Josef heykeli ve Meryem Heykelinin üzerinde bulunduğu bir köprü ve Cloack köprüsü, kalenin avlularını birbirine bağlıyor. Kalede şehir manzarasının seyredilebildiği bir kule bulunuyor. Kuleye çıkmak için yaklaşık 160 basamak tırmanmak gerekiyor. Kalenin Yukarı Kale olarak adlandırılan bölümünde ise Rönesans döneminde yapılmış sanat eserleri, resimler ve heykeller bulunuyor. Kale tüm bu güzelliklerin yanında tiyatro ve kütüphaneye de sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu