Mali Gezi Rehberi

Geçmişinde Fransız sömürgesi Afrika ülkelerinden biri olan Mali, 1960 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir. Batı Afrika’da yer alan Mali, Büyük Sahra Çölü’nün güneyinde yer alır. 2014 yılındaki rakamlara göre kişi başına düşen 701 dolarlık gelirle dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer alıyor. Ülkenin kuzeyindeki büyük bir bölüm Sahra Çölü’nün sınırları içerisinde yer alır. Çöl sınırları içerisinde yer alan bu bölge, 2012 yılında radikal İslamcı ve aynı zamanda milliyetçi bir örgüt Tuaregler tarafından Azawad adıyla bağımsızlığını ilan etse de uluslararası platformda kabul görmemiştir.

Mali’de Nüfus

Ülkedeki nüfusun büyük bir kısmının güney ve batıda yaşadığı Mali’de, nüfus oldukça hızlı bir şekilde giderek artıyor. 1960 yılındaki rakamlara göre 4,5 milyon olan nüfus, son dönemde 18 milyona yaklaşmıştır. Eskiden çoğu ülkenin tarihinde olduğu gibi tarihinde kölelik yer alan Mali’nin nüfusunun 800.000 kişilik bir kısmının köle soyundan geldiği tahmin ediliyor. Bunun haricinde hala ülkede bilinen veya bilinmeyen 200 bin kölenin var olduğu düşünülüyor.

Başkent: Bamako

Ülkenin başkenti olan Bamako şehrinin, 2009 yılındaki sayımlara göre nüfusu 1,8 milyon iken, o dönemde Afrika’nın nüfusu en hızlı artan şehri olarak görülmüştür. Bunun dışında en hızlı gelişen Afrika ülkesi olduğu da tahmin ediliyor.

Mali’de Gezilecek Yerler 1-Djenne Camii

Djenne şehrinde yer alan bu camiinin inşasına 12. yüzyılda saray olarak başlanmıştır. Bugünkü görünümüne 1907 yılında kavuşan camii, UNESCO Dünya Mirası Listesindedir ve aynı anda 50 bin kişinin içinde namaz kılabileceği genişliktedir.

2-Bamako Müzesi

Batı Afrika kültürünü en iyi yansıtan müzelerden biri olan bu ulusal müze, ülkenin kültürünü yansıtan birçok simgeye ev sahipliği yapıyor. Bunlardan bazıları heykeller, masklar, toprak ve kök boyalarıyla şekillendirilmiş pamuklu ve ipekli kumaşlardır.

3-Timbuktu

Birçok eski İslam elyazmalarını barındıran kütüphaneye ev sahipliği yapan bu şehir, ayrılıkçı teröristlerin saldırısı sonucu büyük bir hasar görse de UNESCO’nun yardımıyla hala da süren kurtarma çalışmalarıyla tekrar eski haline kavuşturulmaya çalışılıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu