Malezya’nın Renkleri Festivali (ASYA)

Malezya’nın Tarihi

Malezya Devleti Güneydoğu Asya da yer alıyor. Bu toprak parçası doğu ve batı olarak ikiye ayrılmaktadır. Ülkede var olan çeşitli etnik grupların oluşu ülkede farklı yemek kültürü ve farklı eğlence anlayışında bir arada getirmiştir. Eğlence alışkanlıklarından biri olan festivaller her yıl belirli tarihler aralığında düzenleniyor.

Renklerin Festivali

Malezya’nın bu renkli festivalinde Malay, Çinli ve Hintli ve bu toplulukların içinde olmayan dünyanın birçok yerinden gelen turistler olduğu biliniyor. Her yıl düzenlenmekte olan bu festival Malezya’nın çeşitli eyaletlerinden gelen dansçılarla başlıyor. Farklı farklı eyaletlerden gelen dansçılarla birlikte halk da bu müthiş Renklerin Festivalinde eğleniyor. 1999 yılından itibaren eğlenceyle geçirilen bu festival renklerin ihtişamıyla anılmaktadır.

Her yıl mayıs ayında kutlanan bu yıl Merdeka Binası ile Sultan Abdul Samad binası arasında renklerin dansıyla kutlanmaktadır. Malezya da kutlanmak da olan bu festivalin en önemli iki konuğu Malezya Kralı ile Kraliçesinin katılımı ile gerçekleşiyor. Malezya halkı bu festival önem vermekle birlikte turizmin ve ekonomin canlanması için bir fırsat olduğu biliniyor. Her yıl mayıs ayında yapılmakta olan bu festival ülkenin kendi mirasına ve değerlerine ne kadar sahip çıktığını ve koruduğunu gösteriyor.

Malezya Festivalleri

Ülkenin geleneksel olarak yıl içinde düzenlediği farklı farklı festivaller bulunuyor. Ocak ayında düzenlenmekte olanlar Uluslararası Yeni Yıl, Thai Pongaldır. Şubat ayında düzenlenmekte olanlar Eyalet Günü (City Day ),Çin Yeni Yılı, Hz. Muhammed’in Doğum Günü. Mart ayında düzenlenenler Malezya Grand Prix, Maymun Tanrının Doğum Günü.
Mayıs ayında düzenlenenler Wesak Günü, Malezya’nın Renkleri. Haziran ayında düzenlenmekte olan festivaller ise Dragon Bot Festivali, Malezya’nın Kralının Doğum Günü. Temmuz ise, Yağmur Ormanları Dünya Müzik Festivali, Çağdaş Sanatlar ve Turizm Festivali ,Mega Alışveriş Karnavalı . Ağustos ayında ise, Ulusal Gün Ekim ayında ise, Uluslararası Gurme Festivali. Kasım ayı ise, Muhteşem Malezya Yemekleri Festivali, Deepavali. Aralık ayında ise, Cuti-Cuti Dans Festivali ve Noel kutlandığı biliniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu