Malezya Gezi Rehberi (Asya)

Güney Asya’nın oldukça güzel, renkli ve kültür çeşitliliğine sahip Malezya; muhteşem plajları, zengin kültürel çeşitliliği ve tarihi, birbirinden güzel egzotik adaları, bitki çeşitliliği ve turizm olanaklarıyla oldukça tercih edilen ve sevilen bir ülke olarak karşımıza çıkıyor. Yıl boyu birçok turistin uğrak mekanı konumunda olan Malezya, turistler ve gezginler için tam da biçilmez bir kaftan.

Güney Asya’nın Eşsiz Ülkesi

Oldukça güvenli bir yer olan Malezya, yaklaşık 28 milyon nüfusa ev sahipliği yapıyor. Anayasal monarşi ile idare edilen ülkede, 13 tane eyalet ve 3 tane de federal bölge yer alıyor. Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur ve bu şehrin nüfusu ise 3.9 milyon civarında bulunuyor.

Eski zamanda İngiliz sömürgesinde de kalan bu ülke 31 Ağustos 1957 senesinde bağımsızlığını elde etmiş ve monarşi ile yönetilmeye başlanmış. Ülkede birçok etnik yapı bulunuyor. Büyük kesimi yerli halk olan Malaylar dışında, Çinliler, yerliler ve Hintliler de yer alıyor. Böylesi bir etnik çeşitliliğe sahip Malezya’nın resim dili ise Malayca… Birçok dine sahip Malezya; Müslüman, Hıristiyan, Budist gibi dini yapılara da ev sahipliği yapıyor.
Malezya; Tayland, Endonezya ve Brunei ile kara sınırları bakımından komşular. Filipinler ile Vietnam’a ise deniz sınırıyla komşu durumunda. Malezya’nın para birimi ise Ringgit. 1 TL, yaklaşık olarak 1.67 MYR ediyor.

Malezya’da Gezilecek Yerler Neler?

Birçok gezilecek yeri olan Malezya’nın başlıca gezilmesi gereken yeri başkent Kuala Lumpur. Oldukça görkemli olan şehir; oldukça çeşitli kültürüyle, yüksek gökdelenleriyle ve yeşiliyle gezilesi mekanların başında geliyor. Petronas İkiz Kuleleri, Little İndia, Pasar Seni, Merdaka Meydanı, KL Tower, Chinatown, İslami Sanatlar Müzesi başlıca gezilecek yerler olarak karşımıza çıkıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu