Makat Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavisi

Makatta ağrı yapan hastalıkların belirtileri ilk olarak sızlama şeklinde başlar. Mahremiyet açısından hastanın utanma duygusu ağır bastığı için hasta ilk aşamada doktora başvurmaktan çekinir ve utanır. Hastalığın ilerleyen evrelerinde ağrılarda şiddetlenme olduğundan dolayı mecburen doktora gitmek zorunda kalınır.

Makat Hastalığı Çeşitleri Nelerdir?

 

Makat çok hassas bir bölge olduğundan bazen küçük bir lezyon bile dayanılmayacak şiddetli ağrılar yapabilir. Makatta şiddeti ve şekli değişebilen derecelerde makat hastalıkları meydana gelebilir.

Diğer bir ağrı yapan ve yaygın olarak görülen hastalık ise hemoroit (Basur) hastalığıdır. Ancak her hemoroit ağrı yapmaz. Trombozi ve 4. dereceden boğulmuş hemoroit makatta ağrıya sebep olur. Aniden ıkınma sonrasında dışarı çıkan hemoroitler daha şiddetli ağrıya sebep olur.Hemoroite kanamada eşlik eder.

Diğer bir ağrı yapan hastalıkta Anal Hematomdur. Zannedildiğinden çok sık rastlanan ve sık ağrı yapan bir hastalıktır. Hemoroit ile karışır ancak tamamen farklı hastalıklardır. Ikınma sonucunda birden bire gelişen şiddetli ağrı vardır. Makatta mercimekten fındık büyüklüğüne kadar gelişen ağrılı ve zor hareket edebilen bir kitle söz konusudur. Makatta ağrı yapan

diğer bir hastalık ise Anal Apsesidir. Şiddetli dayanılmaz zonklayıcı ağrılar vardır. Anal Apsesinde şişlik ve kırmızılık da eşlik edebilir. Makat apsesinin tedavisi acil olmalıdır. Bütün apseler gibi boşaltılması gerekir. Boşaltılmazsa ciddi sorunlara yol açabilir. Makatla alakalı

Bu hastalıklardan en sık rastlananı ve en çok ağrı yapanı anal fikstür( makat çatlaması) olarak bilinen hastalıktır. Dışkılama esnasında cam çiziği şeklinde tarif edilebilen şiddetli ağrılar yapabilir. Kabızlık ve sert büyük abdest dışkılamasında dayanılmaz ağrılar meydana getirir.

diğer bir ağrı yapan hastalık ise Makat Fistülüdür. Fakat fistül normal koşullarda çok dayanılmaz ağrı yapmaz. Oturmakla belirli ve belirsiz sızı şeklinde ağrılar meydana getirir. Ancak zonklama tarzında ağrı yapıyorsa yada ağrıların arttığı zaman ağrı apseleşiyor anlamına gelir ve mutlaka uzman bir hekime başvurulması gerekir aksi takdir de ciddi ve dayanılmaz ağrılar verebilir.

Bu hastalıkların içinde en ciddi olanlardan en önemlisi de Makat Kanseridir. Makat kanseri dışarıdan görülebilen ve kanamaya neden olan ciddi bir hastalıktır. Ağrıyla kendini belli eden ve kolay teşhis konulabilen bir makat hastalığıdır.

Kondülom hastalığı da makatta ağrı yapabilen bir hastalıktır. Makat Siliği ise normalde çok fazla ağrı yapmaz hafif hafif sızı şeklinde meydana gelir. Ancak genişlediğinde yaralar çıktığından ağrı yapabilir ve uzman bir hekime gözükmek mecburidir.

Ciddi makat ağrısı yapan hastalıklardan biriside tam makatta bulunmamakla beraber Kıl Dönmesi Apsesidir. Kıl dönmesi de iltihaplı değilken bel ağrısı şeklinde olabilir ancak apseleştiği zaman şiddetli ağrılar yapar ve bu apsenin de tek tedavisi cerrahi olarak boşaltılmasıdır. Cerrahi müdahale ile boşaltılmazsa ciddi sonuçlara yol açabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu