Magnezyum Eksikliği Nasıl Anlaşılır ve Nasıl Tedavi Edilir?

Magnezyum eksikliği insanlar arasında pek görülen bir rahatsızlık değildir. Balık, kuruyemiş, ıspanak, soya fasulyesi ve tahıllar günlük yediğiniz besinlerde magnezyum ihtiyacı karşılanır. Magnezyumun vücut işin önemli bir yeri vardır. Eğer magnezyum eksikliği varsa zor yutkunma, uykusuzluk gibi sorunlarla karşılaşılabilir.

Magnezyumun İnsan Vücudu İçin Önemi

İnsan vücudunun işlevlerini yerine getirebilmesi için magnezyuma ihtiyacı vardır. İnsan vücudundaki hücrelerin hayatta kalmasını magnezyum sağlar. Magnezyum enzimlerinin çalışması için gerekli ve proteinleri, karbonhidratları ve yağları sentezlemektedir.

Magnezyum enerji üretimi içinde oldukça önemlidir. Yani vücuttaki magnezyum eksikliği vücuttaki tüm sistemi etkilediği için oldukça önemlidir. Ayrıcı bu minarelin eksikliği diyabeti tetikleyeceğinden dikkat edilmelidir. Bol miktarda magnezyum minareli içeren su eksikliğin giderilmesine yardımcı olur.

Magnezyum Eksikliğinin Nedenleri Nelerdir?

Magnezyum içeren ıspanak, kuruyemişler, yeşil yapraklı sebzeler, bakliyat, kepeği alınmış buğday gibi besinlerin tüketmememiz bu minarelin eksikliğine neden olur.

Tarımda aşırı gübre kullanılması sonucu tüketilen gıdalardaki magnezyumun yetersiz olması ve içinde bulunması gereken minarelerin eksik olması. Kısacası hormonlu meyve ve sebzelerin tüketilmesi magnezyum eksikliğine neden olur.

Yumuşak içme suları, alkol tüketimi, vücuttaki kalsiyum fazlalığı, stres, kullanılan bazı antibiyotik ilaçlar, crohn ve çölyak gibi çeşitli sindirim sistemi hastalıkları magnezyum eksikliğine neden olur.

Magnezyum Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Magnezyum eksikliği halsizlik, sinirlilik, uyuşukluk, yorgunluk, iştahsızlık, dalgınlık, uyku bozukluğu, depresyon, göz kararması, kas krampları, kas kasılmaları, kas seğirmeleri, titremelere, sinirsel bağırsak bozukluklarına, tansiyonun yükselmesi kalp ritmi bozukluklarına ve kroner spazm gibi belirliler bu minarelin eksik olması nedeniyle insan vücudunda görülür.

Magnezyum Eksikliği Tedavisi

Bu minarelin eksikliği koyu yeşil yapraklı sebze tüketimi magnezyum eksikliğinin giderilmesinde yardımcı olur. Eğer yetersiz olursa doktor tavsiyesi ile magnezyum ilaçları kullanılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu