Long Neck Karen: Dünyanın En Uzun Boyunlu Kadınları (Asya)

Taylan’dın kuzeyinde dağlık bir bölgede sınır yakınlarında yer alan Mae Hong Son ‘da yaşayan ve boyunlarına halka takan ve karenni adı verilen kadınlar turistler tarafından oldukça dikkat çekiyor.

Boyunlarına Halka Takan Kadınların Sırrı

Dünyanın en uzun boyunlu kadınları unvanını alan Padaunglar, Chiang Mai şehrine ziyaret eden kişiler için önemli bir durak haline gelmiş. Kadınların boyunlarına halkalar takıp zamanla vücut şekillerini bozmaları geleneği yazılı bir belgeyle açıklanmamakla birlikte söylentiler yıllarca ağızdan ağıza geçerek sürekli uygulanan bir gelenek haline gelmiş.
Bazı insanlar efsaneye göre Karen insanlarının atalarının dişi ejderha ile rüzgar tanrısından geldiğine inandığı için ve kadınların ejderha görünümü kazanmak istedikleri için boyunlarına bu halkaları taktığını söylerken bazı kaynaklar vahşi hayvan saldırılarından korunmak için taktıklarını söylüyor. Bir diğer neden ise köle ticareti zamanlarında kadınların kendini çirkin göstermek için boyunlarına bu halkaları taktığını iddia etmekte.

Bu Halkaları Her Kadın Takıyor Mu?

Efsaneye bağlı olarak bu halkaları sadece çarşamba günü dünyaya gelen insanlar yine sadece dolunay zamanlarında takarmış. Bir Padaung kadını yaşamı boyunca ortalama 20 halka takıyor. Yaklaşık 10-12 kg arası olan bu pirinçten yapılmış ağır halkalar zamanla omuzları düşürerek vücudun şeklini bozuyor ve boyunu uzatıyor. Çocuklar henüz 5-6 yaşlarındayken bu halkaları takmaya başlıyor ve yaş arttıkça boyuna takılan halka sayısı da artıyor.

Uzun Boyunlu Kadınların Ticaret Haline Getirilmesi

Myanmar ‘ın Kayar bölgesinde yaşayan Padaung Kabilesi bağımsızlık ve toprak için savaşmış ve 80 ‘ler sonrası yapılan askeri darbeden sonra ülkelerinden kaçmak ve Kuzey Tayland ‘a sığınmak zorunda kalmışlar. Uzun boyunlu kadınlarıyla dikkat çeken bu kabile turistler için hazırlanan 3 yapay köyde ve mülteci kamplarında yaşıyor.
Taylandlı yatırımcılar kurdukları bu yapay köylerle insanları turizm için kullanıyor ve onları turistlere sergiliyor. Turizm açısından iyi bir gelir kaynağı haline gelmelerine rağmen sağlık, eğitim, okul, yol, elektrik, şu gibi hiçbir hizmetten faydalanamıyorlar. Kadınlar tezgahların önünde fotoğraflarını çeken turistlerden hediyelik eşya satın almalarını umarak yaşıyor. Günlük kazançları 150 baht yani 9 lira ve bu yapay köylerden çıkmaları yasak.
Oldukça zor dönemlerden geçen ve yoksullukla savaşmış bu insanlar tekrar aynı zor dönemleri geçirmekten korktukları için yapay köylerde ve mülteci çadırlarında yaşamayı kabullenmiş ve yöneticiler tarafından turizm malzemesi olmayı bir şekilde kabullenmişler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu