Lenfoma Nedir, Lenfoma Kimlerde Görülür?

Lenfoma nedir sorusunun yanıtını ve bu konuda bilinmesi gerekenlere yazımızda değineceğiz. Diğer adı ile bilinen ‘lenf kanseri’ olan lenfoma bağışıklık sisteminin bir parçası olan lenfatik sitemde görülen ve özellikle bir tür beyaz kan hücresi olan ‘lenfositler’i etkileyen bir kanser türlerindendir.

Farklı alt çeşitleri bulunan lenfoma genel olarak ‘Hodgkinlenfoma’ ile ‘Hodgkin olmayan lenfoma’ olarak 2 ye ayrılıyor. Hodgkin olmayan lenfoma da ise tüm lenfoma durumlarının çoğunluğunu oluşturuyor. Hodgkin olmayan lenfomanın en fazla görülen alt türleri ise B-hücre lenfoma, kronik lenfositik lösemi, follikülerlenfoma ile mantle hücreli lenfoma’lardır.

Lenfoma Belirtileri

Lenfomanın en fazla görülen belirtisi ise boyunda, koltuk altlarında veya kasık bölgesinde bulunan lenf bezlerinin şişme durumudur. Bir ya da farklı bölgelerdeki bir kaç lenf bezi aynı anda şişebilmektedir. Şişen lenf bezleri çoğunlukla ağrıya yol açmıyor fakat bazı kişilerde şişliğe ağrı eşlik edebiliyor. Lenf bezleri aşırı şişlik gösterirse çevresinde bulunan kan damarlarına baskı yapmaya başlayabiliyor. Bu baskıya bağlı olarak ise kan dolaşımında sorunlar oluşabilir veya etkilenen bölgeye göre kol ya da bacaklarda genele yayılan şişlikler oluşabilmektedir.

Kan damarları gibi aşırı şişlik gösteren lenf bezleri nedeni ile baskıya maruz kalan sinirler el, kol veya bacaklarda karıncalanmaya ya da uyuşma hissine yol açabilmektedir. Lenf bezlerinin aşırı şişmesi ise her lenfoma hastasında görülen bir durumlardan değildir. Bütün lenfoma türlerinin sayısı 100’ü geçen diğer kanser türlerinde olduğu gibi yapısı bozulan hücrelerin tekrar tekrar bölünerek veya yeni hücreler üretildiğinde ölmesi gereken hücrelerin yaşamına devam etmesini kısacası hücre yenilenme döngüsünün bozulması sonucunda oluşmaktadır.

Yine de diğer kanser türleri gibi riski artıran faktörler bilinmesine rağmen neden bazı insanlarda lenfoma kimlerde görülür veya diğerlerinde görülmediği konusunda net bir bilgi bulunmuyor.

Lenfomanın Belirlenmesi

Lenf bezleri bağışıklık sisteminin bir parçası olduğu için bir enfeksiyona bağlı olarak veya soğuk algınlığı gibi oldukça fazla yaygın olarak görülen pek çok diğer hastalık nedeniyle de şişmeler yaşanabilir. Bu sebeple lenf bezlerinin basit bir soğuk algınlığından mı kaynaklandığı yoksa lenfoma nedeniyle mi şiştiğini doktor kontrolü olmadan veya gerekli testler yapılmadan belirlemek neredeyse imkansız bir durumdur. Ateş, gece terlemeleri ya da nedensiz kilo kaybı lenf bezlerinin şişmesinden sonra gelen lenfoma belirtilerindendir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu