Lenf Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavisi

Lenf kanseri olarak bilinen lenfoma hastalığı bağışıklık sisteminin parçası olan lenfatik sistemde görülen, özellikle beyaz kan hücresi olan lenfositleri etkileyen kanser türüdür.

Lenf sistemi vücudumuzun her yerinde bulunan koruyucu bir sistem olup bağışıklık sistemimizin bir parçasıdır. Lenf kanseri ise bağışıklık sistemimizin parçalarından lenfatik sistemdeki kanserleri anlatan genel bir terimdir. Lenf kanseri kötü huylu tümörlerin genel bir adı olup, bu kanser türü hücrelerin aşırı hızla oluşmaları veya lenfositlere  göre daha hızlı yaşaması ile oluşur.

Diğer kanser türleri gibi hayati önem arz etmeyip korkutucu olmayan lenf kanseri erken tanı konulduğunda çok çabuk iyileşme görülebilmektedir.

Lenf Kanseri Lenfoma Belirtileri

Lenfoma belirtileri denince akla gelen ilk şey, hastanın vücudunda büyüyen bir kitle fark etmesidir. Bu kitle bazen bazı bölgelere basınç yapabilmektedir. Lenf kanseri kendini klinik olarak daha çok lenf bezi denilen bezelerin patolojik olarak büyümesiyle belli olur. Lenf bezleri ağırlıklı olarak tümörün büyüdüğü yerdir. Bu  sebepten  hastaların büyük kısmı boyun, koltuk altı, kasık bölgelerindeki  lenf bölgelerinin büyüdüğünü fark ederek hastaneye gider. Hastanın bağışıklık sisteminde görülen grip benzeri bulgular da lenfoma belirtisi olabilmektedir. Çünkü grip başlangıcından itibaren en fazla yedi günde iyileşmesi beklenen bir hastalıktır. Bununla beraber sinüzit, akciğer enfeksiyonları oluştuğunda da süre uzayabilmektedir. Haftalarca sürmesi ve enfeksiyon tablosunun ağırlaşması gibi durumlarda en yakın sağlık birimine gidip uzman görüşü alınmalıdır.

Lenfoma, lenf bezleri şişliği, göğüs kafesi veya karın boşluğunda da görülebilir. Buradaki kitlenin ne kadar büyüdüğü ilk bakışta fark edilememekte olup, burada yarattığı basınç hastada şikayetlere sebebiyet verebilir. Özellikle göğüs kafesinde büyüyen lenf, göğüs ağrısı, kuru öksürük ve nefes darlığı gibi sıkıntılara yol açabilir. Aynı şekilde karın bölgesinde oluşan kitle mide ve bağırsak sisteminin çalışmasını olumsuz etkileyebilir. Karın ağrısı, bazen ateş,kilo kaybı, gece terlemesi, ishal ve kabızlık da yine lenfoma belirtileri içerinde sayılabilir.

Bademciklerden herhangi birinin diğerine göre daha çok şişmesi durumunda lenfoma riski daha yüksektir. Bademcik lenfoid bir doku olduğu için o da ağzın iç kısmında, boğaz bölümünde yer alan bu doku olup bu sistemin bir parçasıdır.

Lenfoma Hastalığının Tedavisi

Lenfoma tanısının konulması ile lenfoma hastalığının tedavisine başlanır. Biyopsi alınarak, mikroskop altında bu hücrelere bakılarak lenfoma tanısı konulur. Yalnızca bununla hastalık tespit edilmemekle beraber farklı testler de uygulanır. Özel boyama teknikleri ile hangi tür lenfoma olduğu belirlenmektedir.

Lenfoma hastalığı tanısı konulduktan sonra hastalığın vücuda yayılıp yayılmadığı araştırılır. Bunun için de en sık PET-CT kullanılır. Bu  tetkikle vücudun hangi bölgesinde tutulum olduğu gösterilir.

Lenfoma hastalığı genelde yaygınlığa göre dört ayrı evreye ayrılmakta olup kesin tanı konulduktan sonra özel bir değerlendirme ile hastalığın hangi evrede olduğu belirlenir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu