Leipzig Nerede? Nasıl Gidilir? (Avrupa)

Leipzig, Eski Doğu Almanya’nın üç büyük şehrinden biridir. Adı ıhlamur ağaçları anlamına geliyor. Merkez nüfusu 500 bini aşıyor. Şehir Saksonya eyaletinde yer alıyor. Şehir, ikince dünya savaşın da büyük bir tahribe uğramıştır. Daha sonra aslına uygun bir şeklide düzeltme sağlanmış. Avrupa’nın kültürel gelişimine katkı sunan önemli bir merkezdir. 16. yüzyıldan itibaren yaşanan gelişmelerden dolayı, kültürel ve ticari bakımdan önemli bir konuma gelmiştir. Leipzing, Alman ovasının güney ucunda yer alıyor. Saksonya sınırında Halle şehri ile de komşu. Leipzing; Berlin’e 190 km, Münih’e 431 km uzaklıkta bulunuyor.
Almanya’nın en geniş tramvay ağlarından birine sahip olması ve birçok otobüs hattının bulunması, ulaşım bakımından kolaylık sağlamaktadır. Leipzing; Weisse Eister, Pleisse ile Parthe nehirlerinin kavşağında kurulmuştur. Leipzing/ Hatte havalimanı leipzing’in doğusun da yer alıyor. Leipzing, antik Via Regia ve Via İmperli yollarının kavşağı olmasından dolayı uluslararası fuarlar düzenleniyor. Okyanus ikliminin hakim olduğu Leipzing de kış ayları soğuk yaşanırken, yaz ayları ılıman geçiyor.

1409 yılında kurulan Almanya’nın en eski ikinci üniversitesi olan Leipzig üniversitesi ise, kentin kültürel yapısında öneme sahiptir. Leipzig sokakların da yürüyen; Piyano melodileri, duvarların da sanat eserleri, yollarda heykeller görmek mümkündür. Müzikle, tarihle, sanatla bağlantılı bir şehir olmasından ötürü gezilip görülecek yerleri de fazlalaşıyor. Gezilecek yerlerinin başında ise; Leipzig Markt, Hauptbahnhof Leipzig, Auerbachs Keller, Uluslar Muharebesi Anıtı, St. Nicholas Kilisesi, St. Thomas Kilisesi, Bach House gelmektedir.

Leipzig Yol Tarifi

İstanbul’dan Leipzig’ e her gün seferler düzenleniyor. 2 saat 50 dk. bir uçuşun ardından Leipzig’e ulaşılıyor. Bu yolculuğun ardından Leipzig/ Helle havaalanına inilir. Havaalanı Leipzig’ in 18 km kuzey doğusun da yer alıyor. Şehir merkezine gitmek için, birçok imkan buluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu