Latin İtalyan Katolik Kilisesi

Anadolu coğrafyasında birçok farklı kültür ve medeniyete ev sahipliği yapıldı. Tarihte Mersin benim şehrim değildi, esasen Hristiyan Rum ve Katoliklerden oluşuyordu, diğer Anadolu şehirlerinden farklı olarak. Mersin’in merkezinde Uray Caddesi üzerinde bulunan Latin İtalyan Katolik Kilisesi, bu kültürlerin bıraktığı dini eserlerden biridir.
1843 de Çukurova, Lübnan ve Suriye’deki Franciscan-Capus kökenli rahiplerden sorumlu Pleghe’nin (İtalya) Tarsus’taki Katoliklerin dini ihtiyaçlarını karşılamak için bir ibadet gerekliliğini kabul etti. Lübnan’da rahiplik görevini üstlenen Cenevizli Peder Giuseppe, 1844 de Tarsus’a gönderildi.

Kilise Tarihçesi

Kilise alanının inşaatı 1853 yılında Sultan Abdülmecit tarafından verilen temelinde başlatılmış ve yönetim Capucins Rahibe’ye verilmiştir. Mayıs 1854 de Tarsus’tan Peder Antonyo ve yardımcı asistanlık yapan Serravezal Peder , Mersin’e taşındı ve geçici olarak burada satın alınan topraklarda ibadet yeri olan Katolik çocuklarının eğitimi için dört ders açtı. , Antuvan Koleji “dir. Kesme kireç taş avluya sahip anıtsal bir yapı olan İtalyan Katolik Kilisesi’nin saat kulesinin kompleksi, diğer kısımlarla birlikte 1898’de tamamlandı.

Vatikan tarafından 1991 yılında İtalyan Katolik Kilisesi olarak değiştirildi ve Güney, Güneydoğu Anadolu, Mersin ve çevresinde bulunan Katolik cemaati bugün hala ibadet ediyor. Kilisenin kuzeyinde, Fransız konsolosluğunun uzun zamandır bulunduğu güzel bir bahçesi var. Her yönden renkli çiçekler ve bitkiler botanik bahçesi havası verirler.

1991 yılında Mersin Kilisesi Papa yönünde bir Katedral yapıldı ve 1985-86’da olarak görev yapan Mersin Kilisesi’ne seçildi. 1999’da İskenderun’a taşındı. 1996 yılında İskenderun’dan geldi ve üç yıllık misyonunu 1999 yılına kadar Mersin kilisesinde başladı. 1999 yılında Peder İskenderun’da üç yıl sonra Mersin’e döndü. Mersin’deki mevcut Katolik topluluğu, Latin Katolik, Katolik, Süryani Katolik, Ermeni Katolik ve Melkit Katolik olmak üzere altı ayrı grubun üyesidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu