Lasik Göz Ameliyatı Nedir ve Nasıl Yapılır ?

Lasik göz ameliyatı, gözde meydana gelen bozuklukları laser ile düzeltilmesi işlemidir. Dünyaca en çok tercih edilen ameliyat çeşididir. Genellikle gözlerinde bozukluk olan ve gözlük kullanmak zorunda olan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Gözde meydana gelen miyop,asigmattan ve hipermrtropi hastalıklarının tedavisi için de uygulanmaktadır. Lasik tedavisi sayesinde kişide meydana gelen bu rahatsızlıklar kolay bir şekilde çözülmektedir.

Göz içindeki tabakanın en önde bulunan saydam tabakaya kornea adı verilmektedir. Lasik ameliyatı sayesinde kornea tabakasında yer alan bir zarın kaldırılması ie beraber laser sayesinde göz bozukluklarına neden olan numara düzeltme işlemleri yapılmaktadır.
Lasik ameliyatı günümüzde oldukça gelişmiş durumdadır. Daha önceleri mikrokeratom denilen bir bıçaklı aletler ile yapılmaktaydı. Şu anda ise bıçaksız yöntemler ile yani laser tedavisi ile kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Laser tedavisi yaptıracak hastanın ameliyata hazırlanması ve işlemin bitmesi 10 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleşmektedir. Lasik ameliyatı hiç bir şekilde ağrı hissettirmeden uygulanmaktadır. Hastanın gözüne damlatılan anestezik damlalar sayesinde gözün uyuşması sağlanmaktadır.

Lasik ameliyatından sonra gözde 3 ile 4 saat arasında batmalar, sulanmalar oluşabilir. Lasik ameliyatının yapılacağı günün gözün çok iyi bir şekilde dinlenmesi gerekmektedir. Hasta mümkün olduğu kadar gözlerini kapalı tutarak dinlenmesini sağlamış olur. Lasik ameliyatından bir gün sonra herşey normal hale dönmüş olur. Hasta günlük işlerini rahatça yerine getirebilir duruma gelir.

Lasik ameliyatı sonrasında hastanın 2 hafta boyunca denize, havuza girmemesi gerekmektedir. Lasik ameliyatı olan bayanlar ise 1 hafta süresince makyajmalzemelerini kullanmaması gerekir. Bu şekilde gözün mikrop kapması gibi sorunların engellenmiş olması gerekir.

Lasik Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Lasik ameliyatı en az 18 yaşında, en fazla ise 65 yaşında olmak gerekir.
Lasik ameliyatı olacak hastanın öncelikle ayrıntılı bir göz muayenesinden geçmesi gerekmektedir. Göz de meydana gelen başka hastalıkların var olup olmadığı araştırılır.
Lasik ameliyatının gerçekleşmesi için hastanın kornea tabakasının şekli ve kalınlığıda tedaviye uygun olması gerekmektedir. Bu işlemlerin belirlenmesi için ise kornea topografisi çekilerek ayrıntılı bir şekilde incelenir.

Lasik göz ameliyatının gerçekleştirilemediği durumlar da vardır. Bunlar hastada meydana

gelen katarakt, glokam, diabet, romatizmal hastalıklar, cilt hastalıkları, gözde meydana gelen kuruluk gibi hastalıkların varlığında lasik göz ameliyatı uzmanlar tarafından önerilmemektedir.

Lasik ameliyatı sadece hastada meydana gelen kırma kusurlarının tedavisi için tercih edilmektedir. Bu tedavi sonucunda hastanın gözlük kullanmasına gerek kalmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu