Laos’un Simgesi: That Luang ve Buddha Park (Asya)

Laos Asya’nın güneyinde bulunan ve başkenti Vientiane olan bir ülkedir. Ayrıca dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer alıyor. Ülkenin gelişmişlik düzeyi düşük durumda ve komünist ülkeler tarafından yönetiliyor. Laos halkın diliyle ”bir filin ülkesi ” demek. Vientiane ise ” sandalın şehri” anlamına geliyor. Bölge genellikle Budist halktan oluşuyor. Laos’ta Budizm dinine ait kültür devam ediyor. Ayrıca meşhur tapınakları ve kültürel değerleriyle her yıl binlerce turist akımına uğruyor.

Kocaman Heykelleriyle: Buddha Park

Buddha Park başkentin güneyinde yer alıyor. Budist önder Luang Pu tarafından yaptırılan bu park kentin simgelerinden birisi. İçinde bulunan dev heykeller ziyaretçileri oldukça etkiliyor. Budizm dinine ait her şeyi bu parkta görmek mümkündür. Şeytan ve tanrı figürleri görenleri etkileyen heykeller arasında. Ayrıca 3 metre büyüklüğündeki bal kabağı heykeli de Budizm dininde bir anlam taşıyor. Cennet ve cehennemi tasvir eden heykele ilgi büyüktür. Buddha Park’ta şeytan ağzını simgeleyen heykeller var. Parkı gezenler eski bir çağda yaşıyor hissine kapılıyor. Şüphesiz ki parkta en ilgi çeken heykel 120 metre uzunluğundaki yatan Buda heykeli oluyor.

Görkemli Tapınak: That Luang

That Luang ülkenin en büyük ve en görkemli tapınağı. Tapınak ülkenin simgelerinden birisidir. Laoslular bu tapınakla oldukça gurur duyuyor. That Luang, birçok tapınağın aksine gayet sade bir mimariye sahip. Dış görünümü ilk bakışta piramidi andırıyor. Altın renginde kaplaması olan bu tapınak ziyaretçi akınına uğruyor. Özellikle dini günlerde yoğun şekilde ziyaret ediliyor. Dua edilip Buda’ya saygı gösteriliyor. Laos şehrinin kalbi olan That Luang halk için büyük önem taşıyor. İsterseniz sizler de bu görkemli şehri ziyaret edebilir, eşsiz güzelliklere sahne olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu