Laos ve Kamboçya Vizeleri (Asya)

Laos ve Kamboçya Asya’nın güneyindeki ülkeler arasında yer alıyor. Laos halk dilinde “bir filin ülkesi” anlamına geliyor. Ayrıca şehirde 300’den fazla fil bulunuyor. Asya’nın diğer ülkelerine göre oldukça fakir bir eyalet. Çok yüksek binalar ve yapılar bulunmuyor. Denize de kıyısı bulunmuyor. İnsanlar geçimini sağlamak için çeşitli şeylerle uğraşıyor. Tarım bunların başında geliyor. Pirinç üretimi diğer ürünlerin başında yer alıyor. Aynı zamanda tüm yemeklerde de pirinç kullanılıyor. Yemek çeşitliliği oldukça az. Sabah kahvaltısında bile pirinç yeniliyor. Laos’a gittiğinizde tüm bunlara şaşırmayın. Laos’un başkenti Vientiane diğer başkentler gibi gökdelenlere sahip değil.

Laos’un Komşu Ülkesi Kamboçya

Kamboçya Güneydoğu Asya’da bulunan Laos’a komşu ülkelerden birisi. Dünyanın fakir ülkeleri arasında yer alıyor. Eskiden savaş bölgesi olduğu için bölgede çok sayıda mayın tarlası var. Ancak bu mayınlar bölgeden ayıklanmaya çalışılıyor. Ekonomisi ise günden güne gelişiyor. Ayrıca Kamboçya halkı bulaşıcı hastalıklarla mücadele ediyor. Çünkü bölgede tetanos, verem vb. hastalıklar oldukça fazla görülüyor.

Kamboçya ve Laos’a Vize Nasıl Sağlanır?

Laos vizesi almak isteyenler elçiliklere başvurmak durumunda. Çünkü sınır geçişlerinde vize alınamıyor. Tüm bize işlemleri ancak 3 haftada bitiyor. Bu kadar uzun sürede almak istemezseniz Laos Konsolosluğundan yarım saat içinde alabilirsiniz. Ücret ise 160 TL. Vize için fotoğraf ve başvuru formu gerekiyor. Kamboçya vizesi ise sınır geçişlerinde rahatlıkla alınıyor. Vize 3 aylığına veriliyor. Ancak ülkede bir ay tatil yapılabiliyor. Vize için gerekli evrak ise başvuru formu oluyor. Seyahat etmek isteyenler rahatlıkla vize sahibi olabilir ve tatile başlayabilir. Kamboçya ve Laos farklı güzellikleriyle ve yaşamıyla ziyaretçilerini bekliyor. Güney Asya’da yapacağınız bu yolculukta farklı deneyimler yaşayacağına emin olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu