Laos Turu Gezi Rotam (Asya)

Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti, doğası hiç bozulmamış, yollarının çoğu bozuk, 236.800 km² yüz ölçümüne sahip, 7 milyona yakın nüfuslu, zengin yer altı kaynakları olmasına rağmen halkının çoğu fakir, yönetim biçimi komünist diktatörlük olan, güney doğu Asya ülkesidir. İlginçliklerle dolu bir ülkedir Laos. Şu anda bile çok zor vize alınabilen Laos’a, 1989 yılına kadar neredeyse ziyaretçi girişi bile yasaktı. Ülke halkına ise Lao denmektedir.

ABD yıllarca, ürettiği 3 milyondan fazla bombayı denemiş bu ülkede, halen yüzlerce insan, o zamanlarda atılan ve patlamayan bombaların patlamasıyla ölmeye devam etmektedir. ABD, Laos’a yaptıklarının karşılığı olarak, vicdanını rahatlamak maksadıyla yardım etmektedir. 1975 yılında Demokratik Halk Cumhuriyeti olan Laos’un başkenti ve en kalabalık şehri Vientiane’dir. Ülke tam bir tarım ülkesidir ve hemen hemen her şey yetişmektedir. Zengin madenlere (altın, bakır vb.) sahiptir, bu kadar bolluğa rağmen halkının %40’ından fazlası aşırı yoksulluk çekmektedir. Halkının çoğu Budist’tir ve tapınakları halkın yoksulluğuna rağmen çok gösterişli ve bazıları altın kaplıdır.

Görülmeye Değer Yerleri

Zengin alışveriş imkanları, değişik tat ve meyve menülerine sahip lokantaları, ilginç mağara ve doğa harikası şelalesiyle Luang Prabang gezilecek yerlerin başında gelmektedir. Doğa yürüyüşü ve nehir yolculuğu yapmak isteyenlerin uğrak yeri haline gelen Nong Khiaw, bozulmamış doğası ile misafirleri etkilemektedir. Laos’un bütün tapınakları da görülmeye değerdir. Özellikle UNESCO tarafından korumaya alınan Vat Phou tapınağı diğer tapınaklara göre daha çok misafir akınına uğramaktadır.

Ulaşım Ve Konaklama

Laos’a İstanbul’dan hava yolu ile 11 saat civarı bir uçuşla ulaşılabilmektedir. Konaklama çok ucuz olup, hijyen kurallarına uygun kalacak yerler bulmak biraz zordur. Deniz mahsulleri, sebze, et ve salatalar yemek menülerinin başında gelmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu