Laos Hakkında Bilgi

Başkenti Vientiane şehri olan Laos, eyalet sistemiyle yönetiliyor ve 17 ayrı eyaletten oluşuyor. Batıda Tayland, doğuda Vietnam, Kuzeyde Çin ile komşu olan ülkenin nüfusu 6,804,259’dur. Ayrıca en kalabalık şehri başkent Vientiane’dir.

Ülkenin resmi dili Laosça olsa da, uzun süren sömürge yıllarından sonra Fransızca da ulusal dil haline gelmiştir ve ülkede daha çok konuşuluyor. Ülkenin yüzde 67’si Theravada Budizmine inanıyor. Bu dinin getirdiği bir sonuç olarak ülkede saygı ve sakinlik oldukça önemlidir. Bu saygı ve sakinlik kavramı giyim kuşam da dahil günlük hayatta insanların yaptığı birçok şeyi etkiler.

Laos, Birleşmiş Milletler ‘in ”En Az Gelişmiş Ülkeler” kategorisinde yer alır. Bunun sebeplerinden biri de nüfusunun yüzde 40’ının yoksulluk sınırı altında yaşamasıdır. Denize kıyısının bulunmaması ve coğrafyasının üçte ikisinin dağlık alanlardan oluşması nedeniyle ülkede tarım, turizm ve ticaret pek gelişmemiştir.

Laos’un Tarihçesi

Ülke, 1893 yılında imzalanan Fransız- Siyam Antlaşması ile birlikte Fransa’nın sömürgesi haline gelmiştir. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra her ne kadar Fransızlar buna engel olmak isteseler de Laos bağımsızlığını kazandı. 1953 yılında Fransa ve ABD, ardından 1962 yılında gerçekleştirilen Cenevre Milletlerarası Konferansı’nda tüm ülkeler Laos’un bağımsızlığını tanıdı.

Laos’ta Gezilecek Yerlerden Birkaçı 1-Başkent Vientiane

Laos’un en büyük şehri ve başkenti olan Vientiane’nin nüfusu 2008 sayımlarına göre 150.000’dir. Mekong Nehri kıyısında yer alan şehir, Tayland ile de komşudur. Vientiane kelimesi, Laosça dilinde hem ”sandal ağacı şehri” hem de ”ay şehri” anlamına gelir.

2-Mekong Nehri

Ülke içinde turistlerin en çok yaptığı aktivilerden biri bu nehir üzerinde yolculuk etmektir. Mekong Nehri, 4350 kilometre uzunluğuyla dünyanın en uzun 12. nehridir.

3-Luang Prabang

Ünlü restoranları ve yemekleriyle Laos’ta meşhur olan bu şehir, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu