Kutsal Dağ: Mount Rinjani (Asya)

Endonezya halkı için kutsal bir dağ olan Mount Rinjani hem Hindular hem de Müslümanlar için önem arz eden bir yarım yanardağdır. Mükemmel bir görünüme sahip olan bu yanardağın yanına yaklaştığınızda ani değişen iklim ve cezbedici, çok farklı güzellikleri ile insanı büyülemeyi başarıyor. Bali kökenli Karangasem Krallığı’nın 18. Yüzyıl’da Lambok’u ele geçirmesiyle farklılıkların yaşanmaya başladığı bölge olması özelliğiyle farklı kültürlere ve insanlara ev sahipliği yapıyor. Kutsal dağ Mount Rinjani, doüal güzellikleriyle de sınırlı olmayıp ”Sengara Anak Krater Gölü” yakınlarında sıcak su kaynaklarıyla da görülmeye değer bir yer olma özelliğine sahip.

Dağdan 700 metre aşağıda yer alan krater gölüne ve sıcak civar sıcak su kaynaklarına ulaşmak için tam 700 metrelik zorlu bir parkuru aşmak zorundasınız. Heyecanlı bir parkur macerasından sonra doğal kaynakların tümünü teker teker keşfetmeye hazırsınız demektir. Aik Kalak veya hot springs olarak da adlandırılan sıcak su havuzu, kramp bağlayan bacaklarınıza, eklem ve kas ağrılarınıza ilaç niteliğinde doğal bir çözüm sunacaktır. Yaklaşık 37 dereceleri bulan su sıcaklığı ile sıcak su kaynaklarından oluşturulan havuzlarda da dinlenebilirsiniz. Ayrıca buralara gelmişken dağın bulunduğu Lombok Adasında sahilde bir tur yapmadan da gidilmez!

Lombok Turu

Lombok Adası her ne kadar, tabiri caizse ağabeyi Bali kadar gelişmiş özelliklere sahip olmasa da, Lombok Adasında çok keyifli bir tatil yapabilirsiniz. Uzman rehberler aracılığıyla ada turuna çıkabilir, Mount Rinjani’yi gezebilir veya haritanızı alıp doğanın güzellikleri içinde kendi turunuzu düzenleyebilirsiniz. Lombok Adası sahillerinde çadır kurup konaklayabilir, dilerseniz pırıl pırıl denizin ve kumun keyfini çıkarabilirsiniz. Eğer kamp tecrübesine sahip değilseniz, ada içerisindeki kirlilikten uzak Lembar kasabasına ulaşarak konaklayacak bir pansiyon bulabilirsiniz. Burada hem farklı kültürlerden yeni arkadaşlıklar hem de farklı lezzetler keşfederek keyifli vakit geçirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu