Kuş Gözlemciliği Nedir, Bize Sağladığı Faydalar Nelerdir

Yabani kuşları kendi doğal ortamlarında gözlemlemeyi ve tanımlamayı esas alan bir uğraştır. Bilimsel amaçlar için ornitologlar tarafından yapılan bir uğraş olduğu gibi amatörler tarafından da yapılan bir hobidir. Dünyada milyonlarca kişinin ilgilendiği bir konudur. Bu rakamın ABD’ de 70 milyon kişi olduğu söylenmektedir. Ülkemizde son 20 yılda daha güncel ve popüler hale gelmiş olmakla birlikte yaklaşık 1000 kişinin profesyonel ya da amatör olarak ilgilendiği sanılmaktadır. Ülkemizdeki kuş çeşitliliğinin Avrupa’nın tamamından fazla olduğu düşünüldüğünde bu rakamın son derece az olduğunun da bilinmesi gerekir.

Kuş Gözlemciliği Nasıl Yapılır?

İyi bir teleskop ve dürbün bu iş için olmazsa olmaz yardımcı araçlardır. Kuşları gözlemlerken alacağınız keyfin yanında elinizdeki kuş rehber kitabı sayesinde kuşları tanımlamak ve bunları not defterinize kaydetmek önemlidir. Bunların dışında kuşları rahatsız etmemek, yuvalama alanlarına girmemek, yumurta ve yuva malzemesi almamak uyulması gereken kurallardır.

Nerelerde Gözlem Yapılır?

Hemen hemen her yerde yapılabilir. Ülkemizde birçok alanda gözlem yapılabilir ve bu açıdan oldukça zengin bir coğrafyaya sahibiz. Bir gözlem sporu olarak adlandırılan kuş gözlemciliği Türkiye’de birçok noktada yapılabilir. Bunların bazılarını şöyle sıralayabiliriz. Meriç havzası, Marmara havzası, Susurluk havzası, Gediz, Kuzey Ege, Küçük Menderes, Büyük Menderes, Batı Akdeniz, Antalya, Kızılırmak, Yeşilırmak, Doğu Akdeniz, Seyhan ve Ceyhan, Asi, Fırat, Aras, Van, Doğu Karadeniz, Çoruh havzaları gözlem yapılabilecek alanların başta gelenleridir. Zengin sulak alanlara sahip olmamız ve kuş göçleri güzergâhında bulunmamız bu coğrafyanın bu konudaki zenginliğinin göstergesidir.

Bize Ne Sağlar?

İnsanoğlunu etkileyen canlıların belki de başında gelen hayvanlardır. Olağanüstü çeşitliliği, kolay ulaşılabilir ve gözlemlenebilir olmaları bu etkileyiciliklerini artırmaktadır. İnsanoğlu için doğayı anlatan varlıklardan birisi de kuşlardır. Bu özellikleri itibariyle de kuş gözlemciliği insanoğlu için hep bir uğraş, hobi ve bilimsel bir konu olmuştur.

Kuş gözlemciliği aynı zamanda doğada daha fazla vakit geçirmenin de bir yoludur. Kişinin odaklanma yeteneğini ve dikkat kesilme gücünü geliştirir. Birçok bölgeyi görme, keşfetme ve tanıma olanağı sağlar. Sosyalleşmeyi güçlendirir.

Kuş gözlemciliği günümüzde bir turizm halini almıştır. Dünyanın birçok yerinden gelen insanlar kuşları gözlemlemek için günlerce seyahat etmektedirler. Ülkemiz bu açıdan dünyanın çeşitli ülkelerinden hem bu işi hobi için yapanları ve hem de ornitologları misafir etmektedir. Yukarıda da belirtildiği gibi ülkemiz kuş çeşitliliği açısından dünyanın en zengin coğrafyalarından biridir. Bu yönüyle gerek bilimsel ve gerekse hobi amaçlı kuş gözlemcilerinin önemli uğrak yerlerinden birisidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu