Kuningan Gününde Motorsiklet Kazası, Bali

Endonezya’nın en çok beğenilen ve popüler adası olan, Bali adasını anlatmaya başlayınca sizde beğeneceksiniz. Bali’nin meşhur sloganı olan ‘Shanti’ kelimesi, oraya barış ve huzurun getirdiğine inanılıyor. Ada her bakımdan zengin, denizin güzelliği, kumun güzelliği ve adanın kültürel bakımdan zenginliği üst düzeyde. Biraz merkezi alanlara bakıldığı zaman turistlerin bol olduğunu fark edilebilir durumda. Ayrıca ucuz olduğunu da söylemek lazım.

Tanrıların Adası

Yaklaşık 250 milyonluk değerinde olan bu ada, Endonezya’ nın 4 milyon kadar olan nüfusu ile ülkenin en zengin adası sayılır Bali. Bali’ de bulunan Müslüman halkı epey bir fazla durumda. 20 bin tane tapınağın bulunduğu bu ada, Tanrıların Adası olarak biliniyor. Ayrıca din bakımından, kökenleri Hinduzim olarak bilinse de Budizmlerde bulunmakta.

İlkbahar ve sonbahar ayları arasında adada 7 adet önemli festival veriliyor. Bali’nin, Pawukon takvimine göre yapılan festivaller ada halkını ve turistleri birbirleriyle kaynaştırıyor. Şehirde müzik, renk ve ışık birleşince mükemmel bir şölen meydana geliyor. Kutlanan en önemli günlerden biri ise Kuningan Günü. Her 210 günde bir kutlanan bu günün bayramına son 10 gün kala, Galungan adı bayram gelince ise Kuningan Günü deniliyor.

Motorsiklet Kazası

Bali adasını gezmeye giden biri, Pura Batukaru’ yu ziyaret etmek için yola çıkıyor. Motorsikleti ile gideceği yol yaklaşık 45 kilometre. Gittiği yol üzerinde, yolu bulmak için telefondan Google Map haritasını kullanıyor. Yolda giderken, harita ondan tarla yoluna gitmesi gerektiğini gösteriyor. Bu arkadaş tarla yoluna girince yol haritasını kaybetmiş gibi ilerliyor, ve hava durumu ise kararmaya başlıyordu. Ardından, yağmur da eklenince bitmeyen yolda sıkışıp kalmıştı sanki. Geri dönme düşüncesi gelmiş olsa da, geri gitmeyi göze almıyordu.

O kararmış olan havaya birde sis eklenince sanki aksilikler üst üste geliyor gibiydi. Yaklaşık 50 kilometre kadar yol kat etmiş olsa bile, Pura Batukaru tapınağına varmıştı. Ama bu yolun geri dönüşü de vardı, kendine güvenmişti bu kadar yoldan sonra. Akşam saatlerinde yola çıktı oteline gitmeye, giderken kaza kaçınılmaz oldu.

Kaza arkadan gelen başka bir motosikletin tekerine çarpması sonucunda, ortaya çıkmış ve frene basmasına rağmen taklalar atmıştı. Neyse ki yardım edenler olmuştu. Kazada çatlak falan rastlanmamıştı. Durumu biraz sarsıldıktan sonra iyiye gitmeye başladı. Motorda ise sorun yoktu. Eğer gidilen yol geniş olmasaydı, daha kötü şeyler olabilirdi. Neyse ki ucuz sıyrıklarla atlatıldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu