Kum Müzesi, Hurgada, Mısır

Mısır doğal güzellikleri ve tarihiyle oldukça güzel bir ülkedir. Mısırın Kızıl deniz kıyısın da bulunan Hurgada şehri ise bu güzelliklerden sadece bir tanesidir. Hurgada şehri geçiminin neredeyse tamamını turizm sektörün den sağlamaktadır. Hurgada şehrinde sahil boyunca uzanmak ta olan sayısız oteller, restorant ve eğlence mekânlar bulunmaktadır. Bunum yanı sıra su sporları ve tekne turları da yapılmaktadır. Hurgada şehrinde bulunan mekân sağladığı etkinlikler dışın da yapa bileceğiniz ve gezip görebileceğiniz birçok yer bulun maktadır. Geze bileceğiniz bu yerlerden biri de Kum Müzesidir.

Hurgada Kum Müzesi

Hurgada kum müzesi 22 Ocak 2014 tarihin de açılmıştır. Hurgada kum müzesinin yapımı yaklaşık olarak 7 ay da tamamlanmıştır. Yapım aşamasın da 15 farklı ülkeden toplam 40 sanatçı ile yapılmıştır. Hurgada açık hava kum müzesin yatırımcıları da Türk yatırımcılardır. Hurgada kum müzesinin yapımın da yaklaşık olarak 12,500 m3 kum kullanılmıştır. Kum müzesinde kullanılan kumlar çok özel oldukları ve her yer de bulunmadıkları için kum müzesinin yapılmış olduğu noktaya 400 km uzaklıktan getirilmiştir.

Kum müzesi yapımında kullanılan kumu özel kılan şey ise kumun içeriğin de kil barındırmasından kaynaklanmaktadır. Kum müzesinin yapımında kullanılan tek malzeme su ve kumdan oluşmaktadır. Kum müzesinin yapımın da kullanılan su miktarı ise 5000 ton su kullanılmıştır. Kum müzesi iki ayrı kısımdan oluşmaktadır. Bu kısımlardan bir tanesi mitolojik kısımdır diğer kısım ise çocuklar için yapılmıştır. Kum müzesin de sergilenen heykellerden bazıları ise şunlardır: Zeus, Napolyon, Kleopatra, Nefertiti, Sezar, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u Fethi, Örümcek Adam, Iron Man, Transformers, King Kong ve birçok buna benzer mitolojik ve filim kahramanları heykeli bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu