Kulak Tıkanıklığına Ne İyi Gelir

Kulak tıkanıklığı farklı yaş gruplarında görülebilen bir hastalıktır. Kulak tıkanıklılığının bir çok nedeni olabilir. Kulak tıkanıklılığına ayrıca başka belirtiler de baş gösterebilir. Çok kez önemsenmese de ihmal edildiğinde başka sorunlara yol açmaktadır. İşitme kaybına neden olacak kadar büyük sorunlara sebebiyet verebilir. Alanında uzman olan doktorlardan
randevu alarak muayene olmakta fayda vardır.

Kulak Tıkanmasının Tedavisi

Kulağınızda enfeksiyon var ise kendi yöntemleriniz ile açmayı denemek oldukça sakıncalı bir durumdur. Doktorun önerdiği ilaçlar ile tedavi edilerek sorunu çözüme kavuşturabilirsiniz. Kulağınızın tıkanma sebebi sadece kulak kiri ise bunu evde uygulayabileceğiniz yöntemler ile geçirebilirsiniz. Eczaneye danışarak kulak kiri yumuşatıcı damlalar alıp kullanabilirsiniz.

Eğer Damla Kullanmak İstemiyorsanız

Eğer damla kullanmak istemiyor iseniz tıkalı kulağınıza oksijenli su damlatabilirsiniz. oksijenli suyunuz yok ise veya onu tercih etmek istemiyor iseniz zeytinyağı da damlatabilirsiniz. Zeytinyağıda kiri yumuşatarak kirin atılmasını sağlayacaktır. Diğer bir seçenek ise bir kaç damla gliserin de tıkalı kulağın açılmasını sağlayacaktır. Kulağınız sinizüt nedeni ile kapanmış ise sıcak bir duşta 10 15 dk beklemekte kulak tıkanıklığınızı giderecektir. Kulağınız ciddi bir şekilde tıkanmış ise alerji ilaçlarının kullanımı sayesinde tıkanıklık gidecektir.

Kulak tıkanıklığına iyi gelen diğer bir yöntem ise parmaklar ile burun delikleri kapatılarak, ağızdan nefes alınır, sonrasında hem burun delikleri hemde ağız kapatılarak burundan nefes verilmeye çalışılır. Bu yöntem biraz ustalık isteyen bir yöntemdir. Genellikle uçak seyehatlerinde tıkanan kulaklar için uygulanmaktadır. Kulağınızı açmaya çalışırken sivri uçlu cisimler kesinlikle kullanılmamalıdır. Kulak zarının delinmesine yol açarak duyma kaybı yaşanabilir. Kulak tıkanıklıkları eğer sinüzit ile alakalı olduğunu düşünüyor iseniz sinüzit tedavisini uygulamanız kulak tıkanıklığınız içinde iyi gelecektir. Kullanacağınız sprey sayesinde sinüzlerinizi kurutmamaya özen göstermelisiniz. Burun spreyi içinde yine doktor kontrolüne giderek doktorunuz tarafından karar verilmesinde fayda vardır. Gün içerisinde tüketeceğiniz bol su sayesinde sinüslerinize iyi gelerek kulak tıkanıklığınızın da geçmesine fayda sağlayacaktır. Kulak tıkanıklığına iyi gelecek hareketler de vardır. Kulak açmanızda fayda sağlayacak bu hareketlerin nasıl yapılıcağı ile ilgili bir fikriniz yok ise uzmanından yardım almak gerekmektedir. Kulak tıkanıklığına iyi gelecek hareketler esneme hareketleri, çiğneme hareketleri, yutma veya yutkunma hareketleri de fayda sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu