Kulak Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Günümüzde kulak tıkanıklığı çok sık görülen ve müdahale edilmezse ciddi sıkıntılara yol açabilecek bir rahatsızlıktır.

Kulak Tıkanıklığının Başlıca Sebepleri

Kulak temizleme sırasında kirin kulak içine doğru itilmesi,
Sinüzit,
Alerji,
Kulakta sıvının birikmesi
Şiddetli basınç değişikliği
Kulak Tıkanıklığının Tedavisi
Kulağınızda bir enfeksiyon belirtisi varsa bunu ancak doktorunuzla çözmeniz gerekir. Enfeksiyon belirtileri ise kusma, ateş, kulaktan sarı ya da yeşil akıntı gelmesi, birkaç saatten fazla süren ağrı olabilir.

Kulak Tıkanıklığına Çözüm

Herhangi bir eczaneden kulak kirini temizlemek için damla alınız. Yatağa yan yatarak kulağınıza 2-3 damla damlatın ve 10-15 dakika bekleyin. Daha sonra kulağınızla yumuşak bir pamukla temizleyin. Bu işlemi haftada iki kere uyguladığınızda kulağınızın eski halinden daha iyi bir duruma geldiğini fark edeceksiniz.

Başka bir yöntem ise nefes tutmadır. Derin bir nefes aldıktan sonra parmaklarınızla burun deliklerinizi kapayın. 20-25 saniye sonra eski halinize gelin. Yani ağzınız açıp nefes alın. Kulak tıkanıklığının giderildiğini gösteren işaret kulaktan hafif bir tıslama sesi gelmesidir.
Esneyerek ya da sakız çiğneyerek de kapanan kulağı açabilirsiniz.

Herhangi bir eczaneden %3 lük hidrojen peroksit damlası temin edin. İlk yaptığınız gibi yan tarafa uzanın ve kulağınıza damlayı damlatın. Eğer kulağınızda bir çıtırtı sesi duyarsanız korkmayın. 10 dakika sonra kulağınızı aşağıya tutun.

Küçük bir kaseye ya da fincana 2-3 çay kaşığı olacak şekilde hardal yağı koyun. Zeytin yağı da olabilir. Sonra bu yağı biraz ısınana kadar ateş üstünde tutun. Isınan bu yağı kulağınıza damlatın.

Kulağa sıcak baskı uygulamak da kulak tıkanıklığını gideren yöntemlerden bir tanesidir. Önce elinize kalın bir bez alın. Üzerini hafif ıslatın. Ufak bir tavanın altını 1 2 dakika ateşte tutun ve bezin üzerine biraz bastırın. Bu bezi de kulağınızın üstüne belli bir süre koyun.

Bu çözüm önerilerine rağmen kulakta hala tıkanıklık varsa en yakın zamanda doktorunuza başvurunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu